Литва готується передати Україні партію зенітно-ракетних комплексів Stinger, повідомила прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте на брифінгу з українським колегою Денисом Шмигалем. Поставки очікуються найближчим часом.

“Ми збільшуємо кількість військових інструкторів в Україні та надаватимемо Україні додаткове озброєння та військове обладнання. Я повідомила пану прем’єр-міністру, що незабаром, найближчими днями, в Україну надійдуть зенітно-ракетні комплекси Stinger”, – зазначила Шимоніте.

Водночас литовський прем’єр побажала, щоб «Україні ніколи не довелося скористатися» цією зброєю. 

Нагадаємо, що на тлі загрози нового вторгнення Росії в Україну Литва, Естонія та Латвія висловили готовність передати Україні зброю. Зокрема йдеться про ракетні комплекси Javelin, зенітно-ракетні комплекси Stinger та гаубиці калібру 122 міліметри.

Державний департамент США дозволив країнам Балтії відправити в Україну зброю американського виробництва. А от дозвіл на передачу гаубиць має надати країна виробник – Німеччина, яка обстоює відмінну від США, Великої Британії та країн Балтії позицію щодо допомоги у захисті від Росії. Згоду Німеччини однією з умов для передачі Україні зброї назвали і в Чехії.

Тим часом ЗСУ вже мають летальну зброю, отриману як допомогу від західних партнерів. Серед цього озброєння є як радянських зразків, вже непотрібне сусіднім країнам, так і найсучасніше, яким користуються в НАТО. Вперше елементи озброєння Україні передавала у 2015 році Литва, останньою на тепер стала допомога від Великої Британії гранатометами. Радіо Свобода розповідає докладно, коли і які країни Заходу передавали Україні летальну зброю.

Загалом з 2014-го по 2021-й Україна отримала від уряду США військової допомоги на суму близько 2 мільярдів доларів.

2022 року Велика Британія почала постачати Україні легкі протитанкові озброєння. Першу партію гранатометів і невелику кількість британських військових, які навчать українських колег їх використовувати, доправили до Києва 17 січня цього року. Про це повідомив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

«Це не стратегічні озброєння і вони не становлять загрози для Росії. Вони для самооборони», – заявив Воллес.

За повідомленнями ЗМІ, українська армія отримала протитанкові гранатомети NLAW із ефективною дальністю стрільби до 800 метрів. У 2015 році Литва надавала Україні елементи озброєння. 2016-го країна передала ЗСУ 150 тонн набоїв калібру 5,45, що використовуються для автоматів «Калашникова». Нині на тлі можливого вторгнення Росії Литва готова знову передати Україні летальну зброю. Про це заявив міністр Національної оборони Литви Арвідас Анушаускас.