Українська громадськість видала листа, в якому попросила президента США Джозефа Байдена під час переговорів завтра з Путіним «не здавати інтереси України».

У списку тих, хто підписав цього листа опинився Юрій Луценко, екс-генпрокурор України, який назвався там як “громадський діяч та колишній політв’язень”, –  передає телеграм канал Вертикаль.

Можливо, Юрію Луценко більш пасувало б давати свідчення та відповідати перед американським правосуддям за свої корупційні діяння. А не писати листи до Байдена і щось там вимагати. А якщо врахувати, що більшість підписантів цього листа – так чи інакше, входять до орбіти «Євросолідарності», примітно що у зверненні засвітився й навіть сам Порошенко.  То лист до Байдена з проханням «не здавати інтереси України» виглядає як мінімум спробою диверсії.

Втім, перед переговорами Байдена та Путіна команда ОП на чолі з президентом Зеленським перестрахувалася максимально. Тому впевнені, що цей лист, де Юрій Луценко разом з Порошенком мав нахабство розписатися, ніяк не вплине на подальші відносини між Україною та США.

Нагадаємо, ексгенпрокурор Юрій Луценко став ключовим фігурантом розслідування в США. Його незаконна співпраця із адвокатом Дональда Трампа Руді Джуліані може завершитися гучними арештами, серед яких може опинитися й експрезидент, адже наразі у Лещенка 2 виходи: свідчення проти Порошенка або тюрма, ВКАЗУЄ екс -нардеп Сергій Лещенко у програмі “чесна політика”.

Американці переконані, що Джуліані хотів допомогти Трампу переобратися на 2 термін. Для цього він погодився колекціонувати компромат на Джо Байдена, який стосується роботи його сина в Україні. Спільниками Джуліані погодилися стати українські чиновники. У списку яких є Луценко. Вони, як пише Guardian, погодилися укласти з Джуліані та 2 іншими американськими адвокатами контакти на сотні тисяч доларів.

Усе для того, аби отримати політичну “кришу” в адміністрації Трампа та зберегти свій вплив, навіть якщо їхній патрон Петро Порошенко програв би вибори 2019 року. Джуліані просував інтереси групи Луценка та Шокіна.

У матеріалах справи є список з понад 20 конкретних вчинків Джуліані та його друзів щодо просування особистих та політичних інтересів групи Луценка та Шокіна. Цілком очевидно, що вони були проінструктовані Порошенком.

За інформацією джерел, які близькі до розслідування, американські прокурори вважають кожну з цих дій вирішальним доказом потенційного порушення закону. У цій справі провели обшуки вдома та в офісі Джуліані.

Журналісти Guardian бачили ордер на обшук у Джуліані – там перераховані 12 осіб, про яких слідчі хотіли отримати інформацію. Серед них – три українські експрокурори: Луценко, Шокін і Кулик.

ФБР вилучило плани, розроблені Луценком Чому саме ці троє цікавлять прокурорів з Манхеттену – Луценко, Шокін і Кулик? За версією слідчих, вони допомагали Джуліані шукати компромат на сина конкурента Трампа, чинного президента США Джо Байдена, а він лобіював їхні інтереси в Адміністрації Трампа.

ФБР виявило у Джуліані великі, детальні плани, розроблені не Джуліані, а саме Луценком. Вони були схвалені Джуліані. План передбачав, що Луценко та його підлеглі оголосять про розслідування щодо Джо Байдена та його сина Хантера в Україні, аби підвищити шанси Трампа на переобрання.

Луценко сприяв Джуліані у наданні контрактів. Guardian пише, що Луценко, бувши генеральним прокурором, погодився публічно про це оголосити. Крім того, він “був рушійною силою” для надання Джуліані та його друзям-адвокатам гонорарів та контрактів на сотні тисяч доларів.

У березні 2019 року Джуліані та Луценко досягли попередньої угоди. У різних проєктах контракту Джуліані мав отримати за свою роботу 300 або 500 тисяч доларів. Все це знайшли прокурори та ФБР при обшуках у Джуліані.

Після першого туру виборів в Україні, коли стало зрозуміло, що Порошенко програє, а Луценку доведеться “спакувати манатки” – події розгорталися швидше. 12 квітня 2019 року друзі Джуліані направили Луценку та Кулику проєкт договору про передоплату. Договір передбачав аванс у розмірі 125 тисяч доларів.

У цій непростій ситуації можна порадити Луценку лише погоджуватися на співпрацю зі слідством. Тоді завдяки свідченням проти Порошенка він зможе виторгувати собі послаблення покарання.