Україна, її безпека та ризик нового російського вторгнення – ця тема буде основною під час розмови, що проведуть президент США Джо Байден і російський глава держави Володимир Путін 7 грудня через відеозвʼязок.

У вівторок, 7 грудня президент США Джо Байден і російський глава держави Володимир Путін через відеозвʼязок обговорюватимуть Україну та ризик російського вторгнення до неї. А також ситуацію в Білорусі та міграційну кризу на її кордонах з Європейським союзом.

Україна буде наріжним каменем, але і каменем спотикання в розмові лідерів двох держав. Це визнають і їхні речники, й медіа, й експерти. Фахівці називають декілька аспектів української теми, що підніматимуть під час розмови Байден і Путін. Вони випливають з попередніх заяв сторін, а також з ризику нового російського вторгнення до України, який називають найбільший з 2014 року вказує Радіо Собода.

Жорстка реакція США та згубні наслідки, які матиме Росія, якщо піде в новий наступ в Україні. Надання Україні підтримки.

У Білому домі та в Конгресі США вважають, що підтримка має бути такою, щоб зробити російський наступ важким та малоперспективним. В Кремлі навпаки, вважають, що саме така активізація безпекової співпраці Заходу з Україною є «червоною лінією» для Росії.

Питання вступу України до НАТО.

США та керівництво Альянсу наголошують, що це питання вирішуватимуть лише НАТО і Україна. Кремль – хотів би отримати «гарантії нерозширення» Альянсу на схід.

Міграційна та безпекова криза на кордонах Білорусі.

Вона може вплинути не лише на ЄС, а й на Україну, яка має протяжний кордон з цією країною, вплив Кремля на яку зростає.

Питання територіальної цілісності України, включно з Кримом та Донбасом. Мирне врегулювання на окупованій частині Донбасу.

І США, і Росія підтримують виконання мінських угод, однак російське тлумачення їх кардинально відрізняється від українського та американського: Кремль не визнає себе стороною конфлікту.

На думку політолога, експерта з питань російської агресії проти України Віктора Каспрука, інтерактивна зустріч між Байденом та Путіним цікава тим, що обидві сторони чітко заявили про свої позиції. І навряд чи готові від них принципово відмовлятися.

“Більше того, Москва не поступиться українським питанням, оскільки там уже порахували всю Україну своєю територією. І не виключено, що вони вже потай підготували склад окупаційних адміністрацій, які планують на місці Української держави. Очевидно, що радники Байдена врахували всі проколи минулої такої зустрічі в Женеві, і вказали президенту США на підводне каміння, на яке його може заганяти російський диктатор”, – пояснює Віктор Каспрук.

Якщо сторони розійдуться, ні про що не домовившись, можливість відкритої війни між Росією та Україною зросте, прогнозує експерт. Втім, Путін і так постійно підтримує конфронтацію на Донбасі на тому перманентному рівні, щоби показати Україні та колективному Заходу – РФ від українців ніколи не відстане.

“ Істотним плюсом цієї ситуації є те, що українська армія, яка святкує сьогодні 30-річчя, вже давно не є такою, якою була у 2014 році. І у Кремлі про це добре знають, – зазначає Віктор Каспрук. – Україна сьогодні може самостійно та успішно стримувати війська Росії. Але якщо США закриють для росіян повітряний простір над Україною, то шанси вистояти у нас значно збільшаться ”.

З огляду на попередні переговори росіян з американцями (наприклад, на рівні глав зовнішньополітичних відомств), експерт прогнозує, що навряд чи сторонам вдасться домовитись.

“Але коли Байден чітко донесе до Путіна свою позицію щодо України, це може спонукати Кремль замислитися над тим, ЩО вони можуть втратити у разі відкритої агресії проти України. Тож, гадаю, у Росії невеликі шанси на бліцкриг. Путіну потрібна лише швидка перемога. А вона малоймовірна”, – резюмує Віктор Каспрук.