Українські правоохоронці не можуть розпочати процес притягнення до відповідальності президента рф володимира путіна, оскільки він має функціональний імунітет.
Про це проінформувала генеральний прокурор Ірина Венедіктова в інтерв’ю BBC Україна.

 

«Чи можемо ми розпочати процес його притягнення до відповідальності в Україні? На жаль, ні. Він має функціональний імунітет (українські правоохоронці не можуть повідомити про підозру президентові іншої країни). Тому ми розуміємо, що в українських судах ми не можемо зробити нічого, поки володимир путін є президентом країни», – заявила вона.

За словами генпрокурора, в ОГП розуміють, що це можливо у Міжнародному кримінальному суді, якщо його прокурор вирішить, що путін є винуватим.

На її думку, усі люди в нашій країні, в Україні, і багато людей за її межами, в країнах, які є нашими партнерами та підтримують нас, розуміють, що путін – це головний воєнний злочинець ХХІ сторіччя.

Відповідаючи на питання, чи припускає вона, що однією з вимог до України для досягнення миру може бути припинення розслідування воєнних злочинів, Венедіктова поінформувала, що не думає, що це можливо у принципі.

«Ми всі хочемо миру. Ми всі хочемо просто перестати ночувати в бомбосховищах. Але воєнні злочини все одно будуть розслідувані, ми все одно будемо притягати винних до відповідальності», – уточнила Венедіктова.

Також вона висловила думку, що якщо не тільки ми, а і увесь світ буде ставитися до війни в Україні так, як поставився до війни в Чечні, до війни в Грузії, до захоплення Криму і Донбасу, це ніколи не закінчиться.

«ХХІ сторіччя, така агресивна, жорстка війна має припинитися, і винні мають бути так покарані, щоб ні в кого не виникло ідеї це повторити», – зазначила Венедіктова.

Відомство Ірини Венедіктової стало провідним правоохоронним органом України, який займається фіксацією та розслідуванням воєнних злочинів – до них генпрокурор зараховує насамперед використання російською армією заборонених видів озброєння, бомбардування цивільних об’єктів і взагалі навмисне вбивство цивільних.

Станом на цей момент, уточнює генпрокурорка, українські правоохоронці зафіксували приблизно дві тисячі таких злочинів, але ця кількість постійно зростає.

Нещодавно в українських ЗМІ з’явилася інформація про те, що у майбутньому для розслідування воєнних злочинів на території України можуть створити спеціальний міжнародний трибунал на кшталт Нюрнберзького, який діяв після Другої світової війни. Передбачали, що він отримає назву “Харківського” або “Маріупольського” – за назвами міст, які сильно постраждали від російських бомбардувань.

Просуває створення такого трибуналу українське МЗС. Ірина Венедіктова до цієї ідеї, схоже, ставиться скептично, хоч і не відкидає повністю.

“Харківський трибунал чи Маріупольський – це сьогодні питання, наших, скоріше, емоційних ставлень”, – каже вона, і пояснює, що зараз ефективнішою їй здається робота в рамках існуючих міжнародних судів – перш за все, Міжнародного кримінального суду (МКС).