Конфлікт між «Нафтогазом» та облгазами, регіональними газорозподільчими компаніями, дійшов до того, що жителі деяких регіонів України отримали платіжки за газ з донарахуваннями за попередні роки

«Нафтогаз» у всьому звинувачує монополістичні дії облгазів та газзбутів, особливо тих, що контролюються групою РГК (Регіональна газова компанія).

У самій РГК позиціонують себе як «сервісну компанію, що надає послуги фінансового, юридичного, технологічного консалтингу», клієнтами якої є постачальники газу в 16 регіонах країни, а також 19 газорозподільчих компаній, що обслуговують понад 200 тисяч км газопроводів і 8 млн побутових споживачів.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

До того ж, у РГК та в Асоціації газового ринку (до якої входять оператори газорозподільчих мереж, що не належать до РГК), навпаки, твердять про монополізм «Нафтогазу» та звинувачують його в спротиві ринковим реформам у галузі.

Такі розбірки дійшли до того, що у багатьох регіонах у платіжках за газ у листопаді і грудні з’явилися «химерні борги» – донарахування за попередні роки із значними сумами.

У квитанціях з’явилися додаткові нарахування за «приведення обсягу газу до еталонних умов вимірювання» на вимогу «Нафтогазу».

У нафтового монополіста стверджують, що нібито не причетні до вимог. Вони навіть оприлюднили на сайті порядок дій та шаблони документів для споживачів газу, які не згодні з новими доплатами за газ.

Варто зазначити, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила такі нарахування своєю постановою.

Конфлікт дійшов до того, що облгази і газзбути  звинувачують у створенні штучних боргів, аби не відпускати своїх споживачів до інших постачальників газу.

Суперечка між «Нафтогазом» і облгазами триває багато років, але періодично вибухає з новою силою. Цей конфлікт було закладено в систему ще тоді, коли «Нафтогаз» втратив контроль над регіональними газовими мережами і базою споживачів, а регіональні газорозподільчі компанії було недолуго і непрозоро приватизовано, що відкрило можливості для зловживань.
 
Для споживачів же, які тепер отримали нові нарахування у квитанціях, конфлікт виріс у чергове здирництво.

«Якщо у вас лічильник, то вам не можуть нараховувати зайві обсяги. Якщо нема лічильника, то треба розбиратися: іти до обленерго і робити звірку. А далі вже, напевно, звертатися по юридичну допомогу», – розповідає експерт.

«Якщо конфлікт не буде врегульований, а він навряд чи буде врегульований, то за якийсь час споживач просто припинить платежі. А якщо приїдуть відключати газ, то люди в рамках якоїсь громади об’єднаються і вже не допустять нікого на газорозподільчий пункт», – додав експерт.