В Україні у березні, напередодні виборів, перерахують понад 11 млн пенсій. Щоправда, надбавку буде не для всіх. Крім того, вже за кілька тижнів українці отримають свої субсидії "живими грошима", курс біткоїна почне рости, а курс гривні навпаки — знижуватися.

Як життя українців може змінитися у березні.

Головне:

  • українцям перерахують пенсії: частина отримає надбавку близько 1000 грн;
  • субсидії видадуть грошима приблизно 4 млн українців;
  • зарплати виростуть через конкуренцію на ринку;
  • курс долара може несуттєво зрости — до 27,2 грн/$;
  • біткоїн може перейти до незначного зростання.

Нові пенсії з березня

В Україні з 1 березня перерахують всі пенсії. Якщо раніше їх підвищували на відсоток від прожиткового мінімуму, то зараз всі пенсіонери отримують різну суму. Одні можуть "розбагатіти" відразу на тисячу гривень, інші ж залишаться зі старими виплатами.

Як проведуть перерахунок. У 2017 році всі пенсії перерахували за формулою: 3764 × стаж в роках × (своя зарплата / середня зарплата) × 1%. Де 3764 — середня заробітна плата за три роки перед "осучасненням". За два минулі роки зарплати росли, тому зазначена сума вже неактуальна. Починаючи з березня 2019 року, тобто вже з наступного місяця, пенсії підвищуватимуть на певний відсоток для того, щоб компенсувати зростання зарплат.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Розмір підвищення визначається як половина від середньорічного за минулі 36 місяців зростання зарплат плюс 50% минулорічної інфляції. На отриманий відсоток і підвищать пенсії українців. Інфляція у 2018 році склала 9,8%, водночас даних про зростання зарплат наразі немає. Орієнтовно ця цифра складе близько 20-25%. Відповідно, пенсії українців збільшать приблизно на 15-17,5%.

Хто не отримає надбавку. Річ у тім, що при перерахунку з 1 березня враховуватимуть розмір пенсії за формулою. При цьому далеко не всі українці отримують стільки, скільки заробили. Наразі близько 2 млн пенсіонерів отримують пенсію на рівні близько мінімальної. А це 1497 грн. Багато хто з них за формулою мали отримувати навіть меншу за мінімальну виплати, але за законом розмір "дотягли" до мінімального. Наприклад, в минулому році пенсії рахували виходячи із середньої зарплати у 5,3 тис. грн. Українець, який виходив на заслужений відпочинок з 25 роками стажу і зарплатою близько 6 тис. грн, міг претендувати на виплату в розмірі всього на рівні 1200 грн. Але насправді йому платили мінімальну пенсію, яка була вища за розрахункову.

Цього року такого українцеві розрахунковий розмір пенсії можуть підвищити, наприклад, на 17%. Тоді виплата складе 1404 грн, а платитимуть все одно 1497 грн — мінімалку. Таким чином, перерахунок не відчують на собі ті українці, які через низькі зарплати наразі отримують невеликі виплати.

Хто отримає значну надбавку:

  1. підвищення на суму від 500 грн — ті, хто на даний момент отримує від 2,9 тис. грн;
  2. підвищення на 1000 грн — ті, хто наразі отримує від 5,8 тис. грн.

Субсидію видадуть грішми, платити доведеться самим

У березні українці отримають грошима субсидії за лютий. Це стосуватиметься нововведення до 4 млн осіб. Це ті, хто станом на грудень 2018 року уже були з комунальними знижками. Гроші перекажуть на банківську карту (виплатять разом із пенсією або перерахують до 11 числа).

Отримані гроші треба буде витратити на оплату комуналки. Так, якщо раніше у платіжках вже зазначалася сума з урахуванням субсидії, то зараз постачальники комунальних послуг відправлятимуть квитанції з повними сумами. А українці вже самі мають взяти гроші і сплатити комуналку.

Основна різниця — всю решту можна буде залишити собі. У Кабінеті міністрів підрахували, що в середньому на руки роздадуть близько 1,5 тис. грн. Так, Міністерство соцполітики зобов'язане перевести гроші для нарахування субсидій Пенсійному фонду до 27 числа щомісяця, якщо пенсіонер отримує гроші у перших числах. Тобто, якщо ви отримуєте пенсію 3 березня, то вже 27 лютого у Пенсійного фонду має бути сума вашої субсидії.

Не пенсіонерам субсидію грошима мають переводити до 11 числа щомісяця. Таким чином субсидіант зможе отримати гроші ще до того часу, як прийдуть платіжки.

Курс долара: похитнути динаміку можуть вибори

Вибори — один із факторів тиску на національну валюту, зазначає аналітик Єгор Комов. Так, напередодні великих політичних подій інвестори менш охоче інвестують у держборг, імпортери закуповують валютою. Все це призводить до того, що курс гривні знижується.

В цьому році, упевнений Комов, таке зниження у гіршому випадку поверне нацвалюту до позначок січня. А це близько 27,1-27,2 грн/$. При цьому весь лютий, очікується плавне зниження курсу долара.

Уже зараз вартість американської валюти в Україні знизилася нижче за психологічну позначку у 27 грн/$.

"Незначні коливання на ринку будуть. Традиційно в Україні політичний фактор має свій вплив на курс. Фактор невизначеності призводить до зростання попиту. Як засвідчують опитування, проведені Національним банком, клієнти регулятора вважають вибори однією з головних загроз економічній стабільності", — пояснює Комов.

Що буде із зарплатами

У березні, як розповідає HR-експерт Олександр Білоус, очікується незначне пожвавлення на ринку праці. Для того, щоб залучити нових працівників, роботодавцям доведеться підвищувати зарплати і, як і раніше, конкурувати, зокрема і з іноземними роботодавцями. Підвищення заробітних плат загалом у 2019-му може сягнути близько 25%, а у березні — до 5%.

Крім того, законом також встановлюється індексація і на розмір інфляції. Коли сукупне зростання цін з моменту останнього підвищення зарплати становить понад 3%. Наприклад, якщо востаннє зарплату підвищували три місяці тому, а рівень зростання цін за цей період був 4%, роботодавець зобов'язаний підвищити зарплату на відповідний відсоток прожиткового мінімуму — 76,8 грн.