Українцям можуть дозволити не ходити на роботу в разі виникнення заборгованості по зарплаті. Однак відповідний законопроект створює ризики для працівників компаній і викликає низку питань.

Про це розповіла експерт з питань працевлаштування Тетяна Пашкіна, коментуючи нові правила для роботодавців, які розробляє Мінсоцполітики.


"Відповідно до нашого КЗпП і трудового законодавства, якщо людина була відсутня на роботі більше 4 годин без поважних причин, це називається прогул, за це звільняють. Наприклад, людина відчула, що може не ходити на роботу через невиплату зарплати, а роботодавець візьме кілька людей, які ще продовжують працювати, і складе кілька актів, що людина прогуляла роботу. Чи не зустріне людина, повернувшись на роботу, коли гроші нарешті виплатять, наказ про звільнення за прогули?" – зазначила експерт.

За її словами, автори законопроекту зробили спробу "зробити паритетну відповідальність або можливість розпоряджатися власним часом, якщо роботодавець не виконує власні зобов'язання, щоб він був винен і якісь гроші платив".

У Пашкіної також виникли питання до норми щодо пені для роботодавців.

"Я чула про пеню. Я не знаю її розмір, але одразу виникає питання – а якщо у людини не ставочна система оплати, а невеликий оклад і великий бонус? Наприклад, менеджеру з продажів не платили зарплату, а коли він два тижні просидів через це вдома, повернувся на роботу і виявилося, що план продажів він теж не виконав. Фактично, він позбавив себе половини або всього бонусу згідно тих умов, за якими він працював", – пояснила вона.

На її думку, не кожен працівник компанії буде згоден з такою нормою, "коли з'ясується, що він може сидіти вдома, але йому це занадто дорого".

Експерт також відзначила, що в документі треба чітко прописати для працівника можливість підробітку в разі затримки зарплати основним роботодавцем.

"Можливий варіант з підробітком, але це треба законодавчо прописувати… Цей закон не дуже чітко проговорює процедуру постановки на паузу і процедуру зняття з паузи. Треба, щоб роботодавець, який призупинив відносини, потім мав за 1-3 дні попередження, що вони вже склали платіжний календар, і гроші ось-ось повинні прийти. Щоб людина, яка підробляє, могла сказати нинішньому роботодавцеві – сьогодні четвер, а в понеділок я виходжу на основну роботу, тому що мене попередили, що мають прийти гроші. Такий варіант був би прийнятний для людей, які хочуть підробити", – розповіла Пашкіна.

"Може бути ситуація, коли буде якийсь протокол складатися між роботодавцем і працівником. Цим протоколом узгоджується ситуація, коли з певної дати працівник не виходить на роботу через заборгованість із зарплати. У свою чергу, роботодавець повинен повідомити працівника за три дні, якщо він має якийсь паралельний підробіток, щоб той міг вийти на роботу. Потрібні підписи з обох сторін – щоб це виглядало не як прогули, а як узгоджена відсутність на роботі", – уклала вона.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Законопроект, який вводить нові правила для роботодавців, розробили в Міністерстві соціальної політики. В "Кодекс законів про працю в Україні" пропонується внести зміни.

При затримці виплати зарплати на термін більше 15 календарних днів, працівник має право тимчасово відмовитися від роботи до виплати роботодавцем повної суми. При цьому працівник повинен у письмовій формі попередити свого роботодавця про це не пізніше ніж за два дні. У цьому випадку співробітник звільняється від роботи і має повне право не приходити на робоче місце. Затримкою вважається виплата менше 50% суми за 1 календарний місяць.

Пеня в такому випадку буде дорівнювати обліковій ставці (18%) Нацбанку за кожний день прострочення. Якщо ж роботодавець виплатив повністю заборгованість – співробітник зобов'язаний повернутися на робоче місце наступного дня. Пропущені робочі дні через затримку зарплати роботодавець зобов'язаний також покрити за свій рахунок – у розмірі, визначеному колективним договором, але не менше двох третин від окладу.

Новий проект також регулює питання компенсацій тих підприємств, які знаходяться в стадії ліквідації. У разі затримки, співробітникам буде виплачена компенсація в розмірі середньомісячної заробітної плати за три місяці, що передують місяцю, в якому порушено справу про банкрутство роботодавця або припинено трудовий договір у разі звільнення працівника до порушення справи.