Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Франція у співпраці з Туреччиною і Грецією готується провести «гуманітарну операцію» з метою евакуації мирних жителів, що залишаються у Маріуполі на півдні Донецької області України, яке тримає в облозі російська армія. Про це повідомляє видання Le Figaro.

За словами Макрона, він уже обговорив можливість проведення евакуації з українською владою і мером Маріуполя, а також протягом найближчих 48 або 72 годин має намір обговорити це питання з президентом Росії Володимиром Путіним. За даними президента Франції, у місті ще залишаються близько 150 тисяч жителів, довоєнне населення становило понад 400 тисяч.

Зі слів Макрона неясно, як саме він уявляє міжнародну гуманітарну місію в Маріуполі. Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас 22 березня повідомив журналістам про намір особисто долучитися до гуманітарного конвою до Маріуполя.

Маріуполь в облозі – з початку березня. За даними міської влади, в місті, заблокованому російськими військами, загинули щонайменше 2,3 тисячі людей, але багато хто може перебувати під завалами. У місті бракує води (ще на початку березня люди топили сніг, зараз і його немає), їжі, немає жодних комунікацій і зв’язку.

В останні дні з міста відкриваються гуманітарні коридори, ними змогли виїхати десятки тисяч людей. У Маріупольській міській раді повідомили про примусове вивезення тисяч маріупольців на територію Росії. За даними влади міста, під незаконну депортацію потрапили майже 15 тисяч місцевих жителів, вже вивезено до РФ понад 6 тисяч людей. За інформацією міськради, загарбники в ультимативній формі людей сідати в автобуси, також є повідомлення про вилучення паспортів та інших документів, що засвідчують особу.

МЗС України засудило такі дії Росії і закликало світ відреагувати на них.

«В особливій небезпеці опинилися 15 тисяч мешканців Лівобережного району Маріуполя, яких російські окупанти нині силоміць змушують виїхати на російську територію. Загарбники відбирають у людей паспорти та інші документи, що засвідчують особу. За наявною інформацією, російська армія примусово депортувала до російських фільтраційних таборів вже близько 6 тисяч маріупольців, аби використати їх як заручників для політичного тиску на Україну. Паралельно збройні сили Росії обстрілюють евакуаційні колони, які намагаються виїхати із Маріуполя на неокуповану територію України. Російські війська продовжують утримувати гуманітарний конвой автобусів, який кілька днів тому прибув за маріупольцями із Запоріжжя», – йдеться у заяві МЗС України.

Українські дипломати називають дії Росії грубим порушенням законів і звичаїв ведення війни та норм міжнародного гуманітарного права.

«Ми закликаємо світових лідерів, які сьогодні зібралися в Брюсселі на саміти НАТО, «Групи семи» та ЄС, вжити термінових заходів, аби врятувати життя мешканців Маріуполя та інших українських міст, які опинилися в негуманній облозі російської армії.», – йдеться в заяві.