Після вторгнення Росії в Україну НАТО готується до бойових дій на її кордонах – повідомляє New York Times

Видання пише, що приголомшений звірствами Росії НАТО перетворюється на бойовий союз, яким він був під час холодної війни, з першого дня прагнучи захищати свої території.

“Після звірств росії в окупованих нею районах України, від Бучі та Ірпеня до Маріуполя та Херсона, прикордонні держави, такі як Польща та країни Балтії, більше не хочуть ризикувати періодом російської окупації. Вони зазначають, що у перші дні українського вторгнення російські війська захопили землі більше, ніж деякі прибалтійські країни”, – йдеться у матеріалі.

Найстрашніша війна в Європі майже за 80 років змусила НАТО перейти від стратегії очікування до доктрини, яка панувала під час холодної війни — обороняти кожен дюйм території Альянсу з першого дня нападу.

Північноатлантичний альянс вирішив перейти до стратегії “стримування забороною”, тобто переконати супротивника, що напад не дозволить досягти намічених цілей. У практичному сенсі це означає, що кордони будуть захищені краще, військові витрати збільшаться і зросте концентрація військ поряд із російською територією, пише The New York Times.

Раніше Путін, оголошуючи про вторгнення в Україну, говорив про необхідність зупинити розширення НАТО на схід. Але поки що відбувається зворотне: Фінляндія стала 31-м членом НАТО, що збільшило кордон Альянсу з Росією в 2 рази.

Вже до кінця весни 2022 року кількість контингенту НАТО в країнах Східної Європи зросла вдесятеро: з 4 до 40 тисяч. Стратегія змінилася після того, як Росія вторглася в Україну та з’явилося багато свідчень злочинів російських військових на окупованих територіях.

В даний час НАТО планує розширити свої сили до бригадного розміру, тобто розмістити від 4000 до 5000 військовослужбовців у кожній країні, щоб зробити посилене стримування НАТО “надійнішою розтяжкою”.

У перші дні вторгнення Росія спромоглася захопити більше території, ніж займає кожна з країн Балтії, і тому тепер держави, які межують з Росією, не готові брати на себе ризики навіть потенційної тимчасової окупації. Раніше стратегія НАТО полягала у “стримуванні відплатою”, в якій допускалося, що при вторгненні Росії територія держав-членів Альянсу може потрапити під тимчасову окупацію, допоки союзні війська не прийдуть на допомогу, зазначає NYT.

Зараз точаться дискусії не про те, як би не засмутити Москву надмірною концентрацією військ на східному фланзі НАТО, а про те, скільки там необхідно розмістити військ, сказав NYT Каміль Гранд, який до жовтня 2022 року обіймав посаду радника генсека НАТО.

  “Ненормально перебувати під російською окупацією протягом кількох місяців, доки не прибуде підкріплення”, – сказав він.

  За його словами, на необхідності захищати “кожний дюйм території НАТО з першого дня” наполягають насамперед країни Центральної та Східної Європи. У рамках нової стратегії більше сил НАТО перейде під прямий контроль американського генерала Крістофера Каволі, який командує військами США у Європі.

Він має вперше з часів холодної війни об’єднати оборонні плани США та союзників, розповів високопосадовець НАТО. За словами джерела, східноєвропейські країни знатимуть, що Альянс має намір зробити для їхнього захисту, а кожна країна має бути в змозі робити самостійно.

Альянс стає більш вимогливим до оборонних можливостей своїх учасників та інструктує їх, чого не вистачає, а які військові витрати слід скоротити. Як розповів екс-радник з оборони американської місії НАТО Робер Белл, від Данії вимагали припинити будівництво підводних човнів, а від Канади — представити літаки-заправники.

  У липні відбудеться наступний саміт НАТО, на якому планується ухвалити новий план видатків. Мінімальні витрати на оборону країн Альянсу планується встановити на рівні 2% ВВП. Як розповіло NYT високопоставлене джерело в НАТО, з огляду на труднощі Росії в Україні, якщо великі країни витратить 2,5-3% свого ВВП на військові витрати протягом наступних 10 років, цього вистачить для захисту.