Росія, як країна-агресор, неодноразово використовувала повітряний простір Румунії та Молдови в процесі ракетних і дронових атак на Україну. Територія цих країн служила прикриттям для ворожого війська, оскільки там українська протиповітряна оборона не мала можливості нейтралізувати повітряні цілі противника.

Про це сказав військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко. Відповідну заяву він зробив під час брифінгу.

За його словами, повітряний простір Румунії ворог використовував, намагаючись атакувати Ізмаїльський та Ренійський райони Одеської області.

«Ми не мали права вести вогонь по об’єктах, які знаходяться в повітряному просторі іншої країни. Вони користувались цим для того, щоб більш безпечно проходити до об’єктів знищення в Ізмаїльському та Ренійському районі», – пояснив експерт.

Раніше ж, під час атак на Україну із застосуванням крилатих ракет «Калібр», росіяни так само використовували повітряний простір Молдови. Окупанти, прагнучи збільшити ефективність своїх ударів, намагалися таким чином більш безпечно досягати цілей в центральних або західних областях України.

«Якщо називати речі своїми іменами, то у Молдови взагалі не існує протиповітряної оборони, як такої», — додав Коваленко.

У Молдові тоді рішуче засудили такі дії РФ.

«Нагадуємо, що міністерство оборони у співпраці з відповідальними структурами країни пильно стежить за ситуацією в регіоні та рішуче засуджує порушення повітряного простору Республіки Молдова», – заявляли у відомстві Молдови. Відомо, що тоді навіть Міністерство закордонних справ Молдови викликало посла РФ через порушення повітряного простору країни.

Коваленко зазначив, що південь Одещини наразі захищений менше, аніж Одеса та прилеглі райони. ППО біля самої Одеси дуже якісна, але їй не вистачає технічної компоненти — таких комплексів як Patriot та SAMP-T. Однак зараз, за його словами, Румунія стягує до українських кордонів більше своїх військових, можливо, саме для того, аби знищувати російські дрони, які становитимуть для неї небезпеку.

Експерт також прокоментував заяви деяких експертів, які вважають, що певну частину сучасної ППО треба перекинути з Києва до Одеси. Коваленко впевнений, що цього робити не можна.

«Безглуздо це робити… Столиці потрібен захист, бо це, дійсно, центр прийняття рішень та не можна порушувати там збалансовану систему ППО. Нам, зокрема, для Одещини, потрібна нова ППО. Міжнародні партнери повинні це розуміти, бо якщо не прийняти відповідних заходів, ворог продовжуватиме нищити українські зернових хаби, розпочнеться продовольча криза на тому ж Африканському континенті», — пояснив фахівець.

Він додав, що саме через таку кризу, яка призведе до голоду, країни ЄС зіткнуться з великої кількістю біженців, нелегальних мігрантів, які ринуть до Європи.

За його даними, зараз Румунія посилює захист своєї території, але чи збиватиме вона російські дрони, ракети у своєму повітряному просторі, наразі невідомо.

«Якщо не буде, мабуть, треба все ж таки ППО передавати тим, хто вміє їм користуватися. Хоча б, в оренду на деякий час…», — вважає Коваленко.

Нагадаємо, країна-агресор Росія здійснила чергову терористичну атаку на припортову інфраструктуру Одеської області. Вночі 26 вересня її дрони-камікадзе Shahed завдали удару по паромній переправі через Дунай на кордоні України з Румунією.

Зауважимо, що в румунських соцмережах кадри прильоту з’явилися буквально одразу після вибухів на Одещині. Там заявляли, що він прийшовся по поромній переправі Орлівка – Ісакча, з місця події видно пожежу.

А на територію Придністров’я під час атаки РФ на Одеську область впали уламки ракети С-300. Президентка Молдови Мая Санду відреагувала на цей інцидент.

«Це сталося через війну. Бомби та ракети падають, бо в Україні триває війна, яку розв’язала Росія. Це всім зрозуміло», – наголосила вона.

За словами президентки, Молдова зараз не може провести розслідування обставин падіння уламків у селі Кіцкани, оскільки цю територію контролює самопроголошена «ПМР». Представників конституційних органів влади туди не допускають.