На Львівщині померла жінка, яка намагалася перенести хворобу "на ногах". Відповідальна працівниця боялася взяти лікарняний – через імовірність звільнення. В результаті медики виявили двостороннє запалення легенів, але рятувати пацієнтку було пізно.

Сімейний лікар Віталій Щуренко нагадує: захворів – негайно на лікарняний.

"Людина інфікує когось іншого своєю хворобою, вона становить небезпеку для інших", – підкреслює лікар.

Отже, якщо у людини кашель або нежить – це вже причина пропустити робочий день. Обов'язково звертайтеся до лікаря, якщо є висока температура, висип або гострий біль. Не можете дістатися до клініки – не соромтеся викликати "швидку".

"Особливо небезпечно, якщо людина переоцінить власні сили. Тобто, вона буде думати, що просто захворіла нежиттю, трохи кашляє. А це виявиться, наприклад, грип. Грип є дуже серйозним захворюванням, і це несе не тільки небезпеку для оточуючих, а й, власне, для здоров'я людини. Тому що з грипом люди іноді потрапляють в реанімацію. І, на жаль, іноді навіть помирають", – говорить Щуренко.

Переживати за робоче місце в цьому випадку не потрібно, запевняють юристи. Якщо людина звертається до лікаря, то лікар має право і зобов'язаний видати лікарняний лист. А звільняти працівника заборонено, навіть якщо недуга хронічна.

"Відсутність на роботі з поважної причини не може бути підставою для звільнення. Якщо людина правильно оформила лікарняний лист, то чотири місяці за нею має зберігатися робоче місце. Якщо ж мова йде про туберкульоз або інші хвороби, то період ще більш тривалий", – говорить юрист Віталій Дудін.

Не варто боятися і втрат в зарплаті за лікарняні. За українським законодавством, сума виплат залежить від стажу. Якщо він становить три-п'ять років, працівник гарантовано отримає 60% середньоденної зарплати. Стаж від п'яти до восьми років – уже 70% відсотків. А якщо стаж більше восьми років – отримаєте всі 100% середньоденного окладу. 

"Ці гарантії поширюються на людей, які працюють за трудовим договором. Звичайно, люди, які нелегально оформлені, не можуть сподіватися на будь-які гарантії. Там все, на що їм залишається сподіватися, – це подзвонити шефу і запитати дозволу попрацювати вдома", – зазначає юрист.