Склад Верховної Ради 8-го скликання оновився на 56% – 236 народних депутатів потрапили в парламент вперше. 

Вчора, 27 листопада, пройшло перше засідання нового, VIII скликання, парламенту. І "новий" він не тільки на словах – за інформацією громадської організації "Чесно", Верховна Рада оновилася на 56%, а це означає, що 236 народних депутатів працюють "під куполом" вперше.

Цієї кількості молодих парламентаріїв достатньо для самостійного прийняття будь-якого закону, що не вимагають конституційної більшості.

Про свій перший день на такій відповідальній посаді депутати-новачки відгукуються по-різному.

Світлана Заліщук (фракція "Блок Петра Порошенка"), співзасновник відомих громадських організацій "Чесно", "Реанімаційний пакет реформ", "Центр UA", говорить, що незважаючи на урочистість моменту, відчуття було трохи моторошне від усвідомлення величезної відповідальності.

"Я була журналістом, я була громадським активістом, очолювала громадську організацію, але тепер прийшло розуміння, що ти вже не зовні, а всередині. І ніхто, тільки ти сам, відповідаєш за швидкість прийняття рішень і змін. Ось таке відчуття у мене було" , – пояснила депутат.

Світлана Заліщук порівняла роботу в парламенті з французької грою Fort Boyard, в якій у тебе є всі потрібні ключі – проєвропейський парламентську більшість, прем'єр-міністр і спікер, яких підтримує абсолютна більшість, громадянське суспільство – але кінцевий результат залежить від того, наскільки правильно ви скористаєтеся цими ключами.

Олексій Рябчин (фракція "Батьківщина"), відчув всю історичність моменту лише після часу – в парламенті на хвилювання і переживання вільної хвилини не знайшлося. За словами депутата, перші голосування пройшли легко, але у фракції готові до важкого аналітичному праці, вже навіть з'явилися перші проблемні питання.

"Очевидно, що розслаблятися не варто ні на секунду. Так, при аналізі проекту постанови Верховної Ради з переліку повноважень комітету з промислової політики і підприємництва" випадково "зникли антимонопольна та регуляторна політика, перемістившись у відання іншого економічного комітету. Будемо розбиратися", – розповідає депутат.

Крім того, бурхливе пожвавлення викликала ініціатива президента залучити іноземних фахівців на відповідальні пости в уряді – "це особливо важливо для мене як для члена ініціативи Professional Government".

Також Рябчин повідав про те, що його здивувало в перший робочий день.

"За моїми відчуттями, в будівлі ВР журналістів було більше, ніж самих депутатів. Здивувало й те, що в туалеті Верховної Ради на третьому поверсі гості дозволяють собі палити – відчув себе як на стадіоні, особливо коли охорона намагалася апелювати до совісті журналістів", – розповів нардеп.

Колишній активіст Ігор Луценко (фракція "Батьківщина") визнає, що був дуже зворушений першим днем на новій посаді – "президент обіймався з прем'єром, а всі рішення приймалися більшістю голосів (без" Опозиційного блоку "), в залі витало єднання".

Однак був і негативний момент – за словами Ігоря Луценка це той факт, що засідання парламенту відкривав найстарший з депутатів Юхим Звягільський ("Опозиційний блок"), хоча більшість нардепів були проти.

"Видно, що коаліція і опозиція намагаються демонструвати єднання, але насправді у них дуже серйозні розбіжності", – резюмував Луценко.

У свою чергу вже колишній журналіст Мустафа Найєм (фракція "Блок Петра Порошенка") сприйняв свій перший робочий день на новому місці спокійно.

"В цілому, відчуття були такими ж, як при зміні місця роботи: трохи насторожено, але не більше. Перше, що відчуваєш, заходячи в зал – висота купола. З ложі преси він здається нижче. Взагалі, зал тисне. Можливо через громіздкість конструкцій, можливо від незвично довгого перебування в стані "торжества", та ще й під прицілом камер ", – описує він свої відчуття.

Крім того, Мустафа Найєм зазначає, що "старі" депутати поводяться фамільярно, безцеремонно і по-панібратськи, що дратує.

Негативно відгукується про атмосферу в парламенті ще один член фракції "Блоку Порошенко" Віталій Купрій, який обурений тим, що його колеги по партії ведуть закулісні переговори з екс-регіоналами – домовляються про крісло віце-спікера для Олександра Вілкула.

Нардеп від "Правого сектора" Борислав Береза також зауважив більше мінусів ніж плюсів. Наприклад, за його словами, коаліція не має наміру працювати в режимі "24/7", як раніше декларувалося.

"Ця перерва до 2 грудня говорить про те, що коаліція не має багатьох рішень, наприклад, хто увійде в уряд", – вважає Береза.

Також йому не сподобалася трактування поняття "опозиція" нинішньою більшістю.

"Зараз все, що деструктивне, називають опозицією, не розуміючи, що опозиція виконує контролюючу функцію", – поскаржився депутат, чия партія в більшість не увійшла.

Крім того, поки що депутат бачить лише "багато красивих слів, за якими не слідують ніякі дії". Береза відчуває, що прийняття рішень в парламенті буде нелегким, оскільки багато депутатів, які увійшли до коаліції вже відмовляються голосувати за запропоновані більшістю законопроекти.

З хорошого, за словами Борислава Берези, те, що більшість депутатів відкриті для спілкування з пресою. За його словами, це знак – "виразки і проблеми ховатися не будуть".

 

Читай найсвіжіші новини про Львів

 

за матеріалами:   "Дело"