Флот рф тікає від наших морських дронів та ракет, переконаний президент Володимир Зеленський. Тому нам потрібно тиснути, без жодних пауз, щоб росія втратила ініціативу.

Окупанти в Криму утримуються від перекидання військових катерів морським шляхом і, натомість, транспортують їх суходолом, повідомляє військовий партизанський рух «Атеш». Росія почала переміщати кораблі Чорноморського флоту з окупованого Севастополя до Новоросійська (Краснодарський край РФ). Зазначимо, кількість операцій, які проводять Сили оборони України в тимчасово окупованому Криму, постійно зростає.

Стверджувати, що російський Чорноморський флот витіснили з українського Севастополя поки що некоректно, зазначає речник ВМС Плетенчук українському медіа. Але у безпеці вони себе більше не почувають. Тому ЧФ РФ розосередили між Новоросійськом та Феодосією.

«Завдають вогневих уражень по штабах, по пунктах управління, по системах ППО і стоянках кораблів. Це все відбувається у межах загального плану», – додає Плетенчук.

Сили безпеки та оборони планомірно працюють над обмеженням сфери дії флоту загарбників, тому вони змушені вже кілька місяців займатись розосередженням і передислокацією.

«Зокрема, нещодавно відмічена передислокація елементів штабної інфраструктури також до Новоросійська. Це свідчить про те, що фактично вони починають використовувати саме Новоросійськ як основну базу для ЧФ РФ. Але угруповання у Криму все ще залишається досить великим – понад 30 (бойових кораблів- ред), не рахуючи катерів та допоміжного флоту.», — наголошує речник.

Плетенчук зазначає, що РФ застосовує у бойовому порядку лише платформи для запуску крилатих ракет типу «Калібр». Решта кораблів фактично не бере участі у бойових діях

Відомо, що до Новоросійська окупанти перевели найбільш цінні кораблі, побудовані після 2014 року, про це розповідає експерт Центру оборонних стратегій, капітан першого рангу запасу ВМС України Андрій Риженко.

«Зараз у Новоросійську в них 25 кораблів, катерів і суден забезпечення. У Севастополі – близько 60, всі радянські. Плюс до десятка – в інших кримських пунктах базування: Феодосія, Керч і Новоозерна», – перераховує каперанг запасу.

Десантні кораблі, за його словами, розподілили порівну між Севастополем і Новоросійськом за тим самим принципом. У Новоросійську, наприклад, стоїть новітній десантник «Петр Моргунов». У Севастополі лишили старенькі десантники, яким від 40 до 60 років. Їх використовують для логістичних перевезень, зокрема – для транспортування військових вантажів на Азов.

Поки що Севастополь залишається основною базою ЧФ РФ у Чорному морі, каже Плетенчук.

«Завантаження «Калібрів» вони можуть робити тільки в цій базі. Відповідно, вона буде використовуватись і надалі – у них немає вибору. Вони просто там перебувають менше, ніж раніше», – пояснює він.

Говорити, що Україна витіснила ЧФ РФ можна буде лише після того, як ми побачимо вихід з Криму російських окупантів, додає речник ВМС.

Прямої відповіді на запитання — чи вдасться Силам оборони витіснити ЧФ РФ з окупованого Криму найближчим часом — у ГУР також уникають. Робота триває, каже Юсов.

«Свобода дій агресора, зокрема з використанням носіїв «Калібрів», звужується, – пояснює він. – Чорноморська акваторія активно використовується українськими силами безпеки та оборони також для проведення заходів і спецоперацій».

Україна досягла великих успіхів у морській війні завдяки асиметричним діям, каже військовий експерт із Центру Разумкова Олексій Мельник.

«Ми не маємо військово-морських сил у класичному розумінні цього слова. Два етапи знищення – у 2014 та у 2022 роках – не залишили тих засобів, які паритетно могли б змагатись із Чорноморським флотом. Тому це – феномен, аналогів якому в історії не так багато».

Битва за море ще триває, додає Лакійчук: «Ні нашого, ні ворожого домінування в Чорноморській акваторії немає. Це – сфера протистояння».

Подальше витіснення кораблів ЧФ РФ з Криму посилить перевагу України, але не означатиме перемоги і деокупації Криму.