Реакція міжнародних організацій зокрема Міжнародного валютного фонду і Європейської комісії на встановлення в Україні регульованої ціни на газ для населення буде негативною. Як відзначають експерти, пропозиція в. о. міністра енергетики Юрія Вітренка суперечить всім стратегічним реформам газової галузі, що велися в останні роки.

Таку думку висловив енергоексперт, президент Центру глобальних досліджень “Стратегія XXI” Михайло Гончар, передає delo.ua

“Пропозиція Юрія Вітренка йде всупереч домовленостям з МВФ. І можливо, якщо МВФ займе принципову позицію, то ніяких траншів не буде, і чи витримає наша фінансова система? Ситуація складна. Популізм влади може призвести до втрати фінансування МВФ, і при вантажі обсягу наших виплат за зовнішнім боргом і дефіциті бюджету доведеться включати друкарський верстат або під шалені відсотки випускати ОВДП, що однозначно веде до кризи. Тарифна лояльність, низькотарифність може бути забезпечена ціною фінансової нестабільності, в яку країна може увійти в другій половині 2021 року “, – пояснив Гончар.

Як стверджує видання, він також зазначив, що влада в Україні схильна до популізму, на хвилі якого обіцяла зниження тарифів, тоді як економічні реалії інші. В результаті влада “пішла назустріч інтересам олігархії”, пише видання.

“Це найбільше ясно по ринку електроенергії, де постраждав” Енергоатом “. А на газовому ринку, хоч пальцем показують на “Нафтогаз”, але монополістом сьогодні там є інший гравець – 70% поставок газу контролюють облгази Фірташа”, – підкреслив експерт.

Керівник програм DiXi Group Роман Ніцович також вважає, що пропозиція Вітренко за регульованою ціною на газ для населення виглядає абсолютно нелогічною, пишуть журналісти.

“Пропозиція Вітренко виглядає нелогічною і йде врозріз з тим курсом, який проводив уряд в останні роки, послаблюючи регулювання і наближаючи ціни на газ для населення до ринкового рівня. І з 1 серпня було скасовано положення про покладання спецобов’язків для побутових споживачів. Зараз функціонує ринок, де кожен може вибирати постачальника газу і “голосувати гаманцем”, вибираючи з пропозицій різних постачальників газу “, – зазначив Ніцович.

За його словами, за нібито благими намірами з’являється регулювання, що призведе до негативних наслідків для всього газового сектора.

На думку енергоексперта, виконавчого директора Асоціації “Енергоефективні міста України” Святослава Павлюка, як стверджує видання, уряд і Міненерго намагаються знайти через встановлення регульованої ціни на газ просте тимчасове рішення досить складної проблеми.

“Держава палець об палець не вдарила, прорахунки Міненерго вже очевидні. Йдуть пошуки простого вирішення складної проблеми, яку неможливо вирішити “по-простому”. Ми бачимо тепер порушення логіки стратегічних змін в галузі. Створилася ситуація, коли Нафтогаз продає газ дешевше і “збиває” ціну облгазів. Але якщо ми тепер адміністративно знижуємо ціну, то вбиваємо конкуренцію, адже монополії Фірташа мало хто може протистояти. Все це схоже на вбивство газового ринку”, – зазначив Святослав Павлюк.

Відзначимо, що для всіх побутових споживачів в Україні пропонується ввести державне регулювання цін на газ на період дії карантину або до кінця опалювального сезону. Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Уряду 13 січня.

За словами Прем’єр-міністра, на цей період пропонується встановити ціну 6,99 грн за метр кубічний для всіх побутових споживачів.

«На сьогоднішній день це найнижча ціна на українській біржі. Однак деякі облгази сьогодні продають газ для побутових споживачів по 10 грн і навіть вище. Тобто, пропонується зменшення ціни на газ майже на 30% », – зазначив Денис Шмигаль.

Як зазначив Прем’єр-міністр, НКРЕКП також починає ретельну перевірку всіх газопостачальників, які на сьогодні мають найвищі тарифи на розподіл газу. Особливо проблемною, за його словами, ситуація в населених пунктах, де функціонують малі оператори ГРМ, які обслуговують невелику кількість споживачів.

«Це питання має бути вирішене найближчим часом», – підкреслив глава уряду.