5419228c9313f_image1

Замість того, щоб нервово бігати за натовпом і скуповувати валюту, навчіться розбиратися зі зростанням курсу.

Як не проґавити пік ціни на валюту? Як не піддатися паніці і марно не витратити останні заощадження? Питання, які бентежать багатьох українців, пов’язані з нещодавним захмарним зльотом курсу долара. Черги були в обмінниках, черги були й в підпільних "міняйл". Купували валюту помітно дорожче, ніж реально продати її після закінчення паніки.

Корупція.інфо розповідає про способи, які убезпечать вас від необдуманих покупок на піку спекулятивного курсу. В якості експерта виступають Андрій Шевчишин – працівник FOREX CLUB в Україні, Павло Мельник – керівник компанії MPP Consulting.

Ціна на валюту

За гроші можете купити будь-який товар, але самі гроші теж являють собою товар. Курс валют, в свою чергу, це ціна валюти в іншій грошовій одиниці. Тут теж діє закон попиту та пропозиції.

"Коливання курсу формуються під дією зміни попиту та пропозиції валюти на ринку, а також під впливом очікувань зміни цього попиту та пропозиції в майбутньому, – говорить Андрій Шевчишин. – Наприклад, економічний агент хоче купити $ 1 млн, а продавці в цей час реально можуть запропонувати тільки $ 0,8 млн. Виникає класична ситуація перевищення попиту над пропозицією, в якій продавці можуть піднімати ціну товару, або, в нашому випадку, курсу".

Дотримуйтесь балансу

Зовнішньоторгівельний баланс країни – впливовий чинник на валюту. Експорт і імпорт відіграють значущу роль в попиті та пропозиції на валюту. При умові більшого експорту, ніж імпорту, казна держави поповнюється іноземними грішми. Якщо експортерам треба оплачувати виробництво або товари в національній валюті, то продають іноземну валюту. Попит на гривні зростає. Пропозиція на валюту зростає. Таким чином виходить, що курс національної валюти щодо іноземної збільшується. Впливають на курс також іноземні капіталовкладення, коли інвестори розпоряджаються акціями, виробництвами, власністю тощо.

Коли ситуація зворотна, а пропозиція відстає від попиту через низькі обсягів експорту, це веде до девальвації національної валюти. «Вивезення капіталу» з країни веде до такого ж ефекту.

"Така ситуація і спостерігається зараз в Україні. Економічний спад призвів до обвалу валютних надходжень, а відтік капіталу з банківської системи і країни в цілому підсилює брак пропозиції на ринку. У результаті є високий попит і низька пропозиція. У цій системі є ще НБУ, який може впливати на ринок або адміністративними методами (як зараз – обмежуючи попит), або ринковими (продаючи валюту з резервів для покриття попиту) ", – говорить Андрій Шевчишин.

Навчіться довіряти

Суб’єктивний фактор, як довіра до валюти, теж впливає на курс. Довіряєте менше своїй валюті, купуєте іноземну -> збільшуєте її курс.

"Головне – не піддаватися паніці, – радить Андрій Шевчишин. – Також завжди бажано тримати свої заощадження у різних валютах і різних банках".

Тонка межа

Коли є сенс купувати валюту, коли підвищення – паніка і спекуляція?

"Відрізнити емоційний сплеск від тренда важко. Незважаючи на обвал нацвалюти (який, за логікою, повинен був привести до здешевлення собівартості, а значить, і експортної ціни вітчизняних товарів), за даними НБУ зовнішньоторговельний баланс залишається негативним і зберігається відтік валюти в рамках погашення раніше взятих зобов'язань. У березні ситуація змінилася завдяки кредиту МВФ, але майбутнє поки ще в тумані ", – говорить Андрій Шевчишин.

Не тільки економісти можуть визначати і відстежувати межі курсу, простим громадянам це теж під силу.

Відчуйте себе економіст

Андрій Шевчишин: «Можна моделювати систему курсів, виходячи з очікувань і прогнозів зміни платіжного балансу. Можна використовувати складні монетарні моделі, але є й прості варіанти. Деякі фахівці в якості таких пропонують наступну формулу: грошова база, поділена на величину золотовалютних резервів, розраховану в тій валюті, яка нас цікавить. Ця нехитра математична операція повинна наближено вказати той верхня межа, вище якого курс валюти не повинен підніматися в принципі, якщо виключати панічні і спекулятивні сплески.»

Грошову базу утворюють всі гроші країни, які можна швидко витрати на щось, у т.ч. на покупку валюти.

НБУ завжди дає можливість ознайомитися з останніми даними про грошову базу і золотовалютними резервами.

23,4 грн – оптимальна ціна на долар, за прогнозами, до кінця року.

А як же динаміка?

Як вважає Павло Мельник, цей метод не відображає реального попиту на валюту. Він спирається на статичні макроекономічні показники, без урахування динаміки ринку. Пояснюємо: грошова база може бути безмежно велика, але якщо немає передумов для збільшення попиту на валюту, вона не буде надавати реального впливу на курс долара. Тому курс буде завищений. З іншого боку все визначається політикою НБУ, як він думає розпорядитися своїми резервами.

Статистика

 Значення паритетного курсу оприлюднюються щоквартально. Хоча дізнатися можна і своїми силами. Дані про нашу інфляцію містяться на сайті Державної служби статистики України.

 

Отже, купуйте обачно, витрачайте з головою, вираховуйте та не ведіться на паніку.

 

Автор: Валентина Рущак