Процес виключення Росії з Радбезу ООН та Організації Об’єднаних Націй загалом — процес тривалий. Але вирішальним фактором для ухвалення такого рішення стане перемога України в нинішній російсько-українській війні. Таку думку сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

Він нагадав, що було порушено процедуру під час прийняття Росії як нової держави до складу ООН. Причому інші нові держави (наприклад, ті, що утворилися під час розпаду Югославії, Чехословаччини) при вступі в ООН пройшли всі процедурні моменти.

“Вони пройшли через голосування Генеральної асамблеї ООН, а Росія — ні. На жаль, тодішнє керівництво ООН і деякі західні країни закрили на це очі”, — уточнив Фесенко.

Навіть на цій технічній підставі Україна має право ініціювати виключення Росії зі складу Ради безпеки ООН та організації в цілому. Не кажучи вже про те, що Росія протягом останніх десятиліть безпосередньо порушує Статут ООН, вторгаючись в інші держави, окуповуючи й анексуючи їхні території, апогеєм чого стала повномасштабна війна проти України.

Звичайно, з боку самої Росії та окремих країн буде опір у питанні виключення РФ.

“Так, це питання політичної волі. Але, мені здається, ситуація змінюється. Зверну увагу, що МЗС України висунуло цю ініціативу офіційно після візиту президента Зеленського до США. У мене така підозра, що під час візиту нашого президента до США, можливо, узгоджувалася тактика подальших дій”, — припустив політолог.

Процес виключення РФ з ООН тривалий. Але Фесенко переконаний, що вирішальним фактором стане перемога України в боротьбі проти російської агресії.

“Саме в результаті нашої перемоги буде змінено і статус Росії в ООН. Наша перемога стане вирішальним фактором. А зараз починається підготовка політико-правових передумов для такого рішення. Спочатку головне заявити цю ініціативу, просувати її та починати дискусію. А результат буде вже по ходу воєнних дій, внаслідок зміни ситуації й всередині Росії, і внаслідок зміни її впливу у світі. Тож я переконаний, що “крига скресла”, згадуючи класика. Результат буде дещо пізніше, але він буде обов’язково”, — резюмував політолог.
Російська Федерація в односторонньому порядку узурпувала місце в Раді безпеки ООН, а законних підстав на правонаступництво СРСР у неї немає. З практичного боку процес виключення країни-агресора не буде легким. Про це заявив російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

Він нагадав, що засновниками ООН був не СРСР одноосібно, а виступали Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, Українська РСР і Білоруська РСР.

“І те, що після розпаду Радянського Союзу Російська Федерація фактично окупувала місце в Раді безпеки, звичайно ж, є порушенням Статуту ООН. У той момент політики світу вважали за краще закрити на це очі. Зараз, за 30 років, ми бачимо, до чого це призвело. Повноваження Російська Федерація, правонаступництво Радянського Союзу привласнила собі в односторонньому порядку. Це питання активно розглядалося в період, коли були захоплені українські військові моряки, і тоді команда адвокатів працювала над міжнародними документами, зокрема Третьою Женевською конвенцією. І тоді з’ясувалося, що фактично правонаступництво Радянського Союзу Росія оголосила одним лише листом з адміністрації президента. Тобто жодних законних підстав для того, щоб у Росії було правонаступництво Радянського Союзу, без домовленості з іншими колишніми радянськими республіками, немає навіть за нинішніми нормами міжнародного права”, — розповів Полозов.

Щодо фактичних наслідків такої заяви МЗС України, то, як вважає адвокат, тут важливо розуміти, що російська влада і російські дипломати в ООН чинитимуть опір до останнього.

“Місце в Радбезі ООН дає право вето, фактично дає повноваження, яких у більшості країн немає. І в цьому сенсі, найімовірніше, у Радбезі Росія накладе вето на будь-які рішення, а дії через Генеральну асамблею — це досить тривала процедура. І тут, звичайно ж, необхідна переважна більшість голосів на підтримку цього рішення. Але якщо звернутися до історії, у попередниці ООН — Ліги Націй, були випадки, коли держави виключалися, зокрема, виключався Радянський Союз із Ліги Націй через агресивні дії щодо Фінляндії під час радянсько-фінської війни”, — пояснив він.