Після надання Українській православній церкві Томосу її має очолити патріарх Філарет. Таку думку висловив прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря) . 

"Ми як архієреї Київського патріархату будемо висувати і підтримувати кандидатуру патріарха Філарета. Тому що іншої такої кандидатури, яку б можна було порівняти з ним за досвідом і якостями як духовного лідера, керівника, ми не бачимо", – підкреслив він.

За його словами, поки ніхто не висував іншу кандидатуру.

"Ми вважаємо, що патріарх Філарет повинен бути обраний", – резюмував він.

Варто зазначити, що абсолютно всі сучасні православні автокефалії, окрім найдавніших патріархатів, були створені томосами Константинтинопольської церкви. На цьому акцентував архієпископ Тельміський Іов (Геча), коментуючи зусилля патріарха Варфоломія в Україні та протидію цьому з боку РПЦ і промосковських українських сил.

Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон

"Крім Вселенського патріархату, в історії православної церкви жодна інша помісна церква не проголошувала автокефалії", – заявив архієпископ. Ієрарх українського походження також додав, що кожна з новітніх автокефалій проголошувалася у прив’язці до політичних факторів, зокрема через здобуття державної незалежності. Однак при цьому мала глибші причини: "забезпечити єдність церкви всередині кожної з цих держав, як і єдність між помісними церквами".

Владика Іов підкреслив, що РПЦ не має права надавати автокефалію українській, як і будь-якій іншій церкві, бо це є прерогативою Константинопольського патріархату, як першого серед православних центрів у світі. Також архієрей звернув увагу на те, що сама Російська церква підтверджень свого статусу не має. "Цікаво підкреслити, що ніколи не було дано православній церкві в Росії томоса про автокефалію", – зауважив він.