Збройні сили України продовжують наступати на Південній ділянці фронту у напрямку Роботине – на Токмак та Мелітополь. На перший погляд, може здатися, що просування на 1,5 квадратних кілометри в день в межах країни незначні.

Проте, Іван Якубець — військовий експерт, екскомандувач Аеромобільних військ України розповів, що в умовах, в яких наступають українські війська, це оптимальна позиція та їй можна пишатися.

Він зазначив, що зараз українські сили застосовують ефективний план, коли працюють не тільки на 1 – 2 напрямках, а шукають інші варіанти й знаходять оптимальніші шляхи просування.

«Сьогодні Сили оборони просунулись на 3 напрямках. На Роботине – майже на 1,5 квадратних кілометрів. Крім того, рухаємось в Опитне. Також тривають запеклі бої в Мар’їнці. Вже на цих 3 напрямках ми ведемо активні бойові дії та маємо успіхи», – зазначив військовий експерт.

Якубець каже, що зараз росіянам доводиться перекидати свої боєздатні резерви з Куп’янського та Сватівського напрямку, Харківщини та Луганщини на Роботине. І для нас ці ділянки фронту стають потенційно вигідними для наступу.

«Українське командування почало розхитувати ситуацію, щоб ворог був розгублений, йому було важко реагувати на наші успішні дії. А це надасть українським силам більше можливостей для наступу по інших напрямках», — підкреслив Якубець.

А тому завдання ЗСУ дестабілізувати оперативну оборону противника, щоб наші зусилля були спрямовані не на ті ділянки фронту, де ворог підготував оборону, а на ті, де він зараз не очікує наступу.

Водночас, Тимчасово окуповане Росією місто Токмак Запорізької області розташоване на межі другої та третьої ліній оборони противника. На цій ділянці немає тотального мінування і відкривається доступ до логістики та забезпечення росіян. Про це в ефірі одного з телеканалів повідомив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

“Складнощі будуть пов’язані вже не стільки з мінними полями, тому що дійсно спробуєте пробити лінію оборони на кілометр, коли на 1 кв. км по п’ять і більше мін розміщується. Тобто навіть ті ж самі 100 метрів — це колосальний результат з урахуванням мінування. Банально 100 метрів на метр — ця ділянка, така стежка, це 500 мін, перебільшено в середньому, яку потрібно розмінувати, якою потрібно забезпечити прохід не тільки піхоті, а й техніці. Своєю чергою, процес просування в другій лінії оборони помітно зараз змінюється. Це в середньому приблизно до 400 метрів на добу можливі прориви за тими чи іншими напрямками. Але це різні напрямки. Це може бути строго на південь напрямок уздовж траси 0408, а може бути і південно-східний напрямок, і так далі. Але вже є ця можливість. Прорив першого рубежу здійснено по другій лінії оборони”, — сказав він.

За словами оглядача, відбувається процес розширення плацдарму. Тому щодо термінів дуже складно робити будь-які висновки з урахуванням цілої низки чинників.

“Але те, що до Токмака Сили оборони України мають усі шанси вийти до кінця вересня – початку жовтня, це дійсно так. І Токмак, це дуже важливо розуміти, що сам по собі це за місто. Токмак — це місто на кордоні між другою і третьою лінією оборони. Друга лінія оборони, якщо ми говоримо про складнощі, наприклад, першої з мінними полями, то в другій лінії оборони — це проблематика механізованої компоненти, тобто техніка. Друга лінія оборони створена для того, щоб здійснювати опір противнику мобільними групами, маневрувати і тощо, і тому подібне. Тому тотальне мінування там просто неможливе. Це, до речі, ще також впливає на можливості швидше просуватися, але цьому швидкому процесу просування заважає якраз уже технічна компонента”, — каже Коваленко.

Проте, уточнив він, за тією кількістю сил і засобів, які зараз росіяни стягують до зовсім інших груп військ, до зовсім інших плацдармів, у них недостатньо ресурсів, щоб повноцінно протидіяти українським захисникам на цьому плацдармі.

“Повертаючись до ймовірності кінця вересня – початку жовтня, так, це цілком імовірно, що ми можемо вийти саме до Токмака в цей період. За Токмаком уже третя лінія оборони. А третя лінія оборони має назву тилова. Це лінія, яка не призначена, наприклад, для тотального опору противнику, гальмування його просування або взагалі зупинки. Це логістика, забезпечення, матеріально-технічне забезпечення другої і першої лінії. І якщо відбувається цей процес, якщо ми виходимо на південь від Токмака, то в росіян, по суті, руйнується весь південь”, — резюмував Олександр Коваленко.