Консультації в ОБСЄ щодо Віденського документу, які вимагає Україна, через присутність російських військ на кордоні з Україною можуть пройти 15 лютого. Про це повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко під час брифінгу.

Також він додав, що у разі отримання незадовільної інформації під час зустрічі ОБСЄ, українська сторона ініціюватиме проведення спільного засідання постійної Ради та Форуму співробітництва з безпеки.

Окрім того, напередодні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вчора повідомив, якщо Росія серйозно ставиться до своїх слів про неподільність безпеки на просторі ОБСЄ, вона має виконати свої зобов’язання.

Натомість у РФ на розгляд Держдуми у вівторок 15 лютого винесуть два проєкти постанови про визнання незалежності від України окупованих районів ОРДЛО. Їх підготували Комуністична партія та “Єдина Росія”.

Ухвалення постанов у Держдумі РФ про будь-який формат визнання окупаційних структур може означати лише явну відмову Росії від Мінських документів, розповів у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” у понеділок радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.

Він нагадав про раніше зроблені кроки – “примусова паспортизація на окупованих територіях, і зміцнення рубльової зони, і фактичне підключення окупаційних структур до адміністративної системи Росії”. “Все це не просто не передбачено “Мінськом”, а суперечить йому”, – зазначив радник голови Офісу президента.

Це важливо, адже у ЗМІ, зокрема й закордонних, звучать повідомлення, що Росія намагається створити причини та виправдання для введення своїх військ на територію України.

На думку Подоляка, “показовий сам факт того, що в російському парламенті з’явилися два проєкти деяких рішень щодо питання про так звані ДНР і ЛНР. Один проєкт рішення здатний миттєво зруйнувати Мінський процес, інший проєкт рішення можна оцінити як підготовку ґрунту для руйнування”.

“Можливо, це свідчить про розбалансування внутрішніх політичних процесів у Росії. Можливо, причина ще в чомусь. Але фактичне ставлення російської сторони до Мінських документів, яке проявляється у таких проєктах, дає змогу робити відповідні висновки”, – сказав він.

Рада Держдуми планує підготувати для пленарного засідання палати 15 лютого два проєкти постанови.

Перший проєкт постанови – це документ, який раніше до Держдуми внесли депутати від фракції КПРФ, і який передбачає негайне направлення президенту цього звернення, одразу після можливого схвалення палатою. Другий проєкт постанови, який запропонували декілька депутатів від фракції “Єдина Росія”, передбачає направлення спочатку до МЗС та інших відповідальних відомств ініціативи звернення до президента з проханням визнати незалежність республік.

Зазначимо, що 19 січня депутати від фракції КПРФ внесли до Держдуми проєкт звернення до президента Росії Володимира Путіна щодо необхідності визнання терористичних  «ЛНР» та ДНР».

Напередодні ймовірного визнання Росією “незалежності” окупованих територій сходу України Москва заявляє про нарощування Києвом сил біля лінії розмежування з непідконтрольною частиною Донбасу, а спільники Кремля в ОРДЛО – про нібито план вторгнення ЗСУ.

Пригадаймо, що вже раніше російська пропаганда вже просувала фейк щодо підготовки атаки на окуповані території Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) з боку Києва, паралельно стягуючи війська до кордонів України.

Тепер ці заяви лунають із різних боків: з РФ – від прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова, з ОРДЛО – від представника так званої “народної міліції ДНР” Едуарда Басуріна, з окупованого Росією Криму – від “голови парламенту” Володимира Константинова.

Сам ж Пєсков 14 лютого звинуватив Київ, коментуючи запит України на зустріч із РФ та країнами-учасницями Віденського документа для пояснення ситуації з переміщенням військ РФ уздовж українського кордону.

“Йдеться про переміщення російських військ на території Російської Федерації. Не менш масштабні переміщення Збройних сил України, різних підрозділів різного характеру здійснюються і в прикордонній зоні на українській території, причому в зоні, що межує з територією самопроголошених республік, що, звісно ж, призводить до суттєвого нагнітання обстановки”, – сказав він.