Європейськи армії повинні спільно обміркувати свої можливості у випадку інтенсивної війни на їхній території, а також співпрацювати для покращення своєї обороноздатності в умовах нових стратегічних викликів
Про це глава європейської дипломатії Жозеп Боррель написав у блозі на сайті Європейської зовнішньополітичної служби.
“Європейські армії “вихолостили” і описали як “бонсай-армії”: вони виглядають як справжні, але скоротилися до мініатюрних версій” – зазначає дипломат.
Водночас Боррель наводить свідчення 13 липня начальника Генерального штабу Франції, який вже тоді відкрито поставив під сумнів здатність французької армії вести конфлікт “високої інтенсивності” на європейській землі.
“Питання в тому, що робити. До якого типу конфліктів ми готуємо наші армії та які рішення випливають з цього з точки зору позиції, бюджету, навчання тощо? Ми не можемо продовжувати протиставляти “бонсай-армії” більш загрозливому стратегічному ландшафту, включаючи противників, які використовують високоінтенсивну війну. Водночас ми не можемо вдавати, що задоволені нашим досвідом експедиційної війни” – підкреслив Боррель.
Окрім того, на його думку, все це вимагає готовності глибоко й серйозно подумати про вибір і компроміси й приймати відповідні рішення.
“Справжній сенс полягає в тому, щоб обмірковувати це разом, як європейці. Наші армії повинні бути здатними вести як територіальну оборону, так і асиметричну війну на відстані” – наголосив він.
До всього за словами Борреля, це треба робити в рамках НАТО, оскільки майже всі країни-члени ЄС зараз є членами Альянсу.
“Але ми також повинні бути в змозі більше покладатися на себе та продемонструвати нашу стратегічну відповідальність, коли наші інтереси безпеки знаходяться під загрозою на наших кордонах і за їх межами. Ось чому країни-члени ЄС повинні краще інвестувати разом і співпрацювати в сфері оборони” – підсумував головний дипломат ЄС.
Зазначимо, що раніше Жозеп Боррель заявляв, що у довгостроковій перспективі слід задуматися над гарантіями безпеки для України, щоб не допустити повторення війни в майбутньому.
За його словами, зараз війна явно вступила в нову фазу.
“В тому числі завдяки військовій підтримці Заходу Україні вдалося зупинити російський наступ і нещодавно звільнити деякі території, особливо на півдні країни поблизу Херсона. Було здійснено низку ефективних атак на склади боєприпасів і військові бази в глибині незаконно утримуваної Росією території” – перерахував Боррель.
Як веде далі Боррель, ці атаки, безсумнівно, мають великий символічний і психологічний вплив на Росію та підвищують моральний дух України.
“Як ЄС, ми маємо побачити, що ще ми можемо зробити щодо підтримки України та збільшення вартості цієї війни для Росії. Ми обговоримо це з міністрами закордонних справ і оборони ЄС у Празі наступного тижня, включно з питанням віз для російських громадян і можливої місії ЄС з підготовки українських збройних сил” – заявив Боррель.
Водночас дипломат ЄС наголосив, що найближчими тижнями міжнародне співтовариство має продовжувати курс на потрійну стратегію: підтримка України, тиск на Росію та вирішення ширших проблем із війною. За словами дипломата, це буде в центрі дискусій на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку у вересні.
“У довгостроковій перспективі також виникає питання про те, як ми можемо не тільки покласти край цій війні, але й запобігти вибуху іншої через кілька місяців або років. Це включає важливі питання щодо того, як дати можливість Україні захистити себе, а також питання гарантій безпеки” – зазначив Боррель.
“Ми не можемо зменшити наші зобов’язання або послабити нашу рішучість, навіть коли ціна зростає. На карту поставлено майбутнє іншої демократії та ширші принципи європейської та навіть глобальної безпеки. Ми повинні бути готові заплатити цю ціну: ціну нашої спільної свободи та нашої спільної безпеки” – додав він.