Ще один проросійський олігарх готується втратити смачну годівницю в Україні. Держгеонадра лише нещодавно позбавили Дмитра Фірташа найбільшого в Україні родовища титану. Днями для нього надійшла ще одна сумна новина.
Про це розповів Дмитро Гнап у програмі “Право на правду” на 24 каналі.
На днях, Рада нацбезпеки й оборони України вирішила повертати в держвласність ПрАТ “Азот” (Черкаси) бізнесмена Дмитра Фірташа. Відповідне протокольне доручення прийняла РНБО, повідомив на брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов. За його словами, підприємство потрапило у приватну власність “незаконно шляхом шахрайських маніпуляцій”.
Він також повідомив, що прийнято рішення вжити заходів щодо повернення державі контролю над АТ “Черкасигаз” та відшкодування збитків від його втрати.
За його словами, протягом місяця Кабмін, Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку та правоохоронці проведуть перевірку і мають встановити обставини втрати Україною контролю над Черкасигаз. Вони також мають визначити винних у цьому осіб, додав Данілов.
“Історія про те, як “Черкасигаз” опинилося в руках цього олігарха, є типовим пограбуванням по-українськи. Сталося це ще у часи президента Віктора Януковича. Тоді одного грудневого дня у 2012 році на сайті “Черкасигазу” з’явилося оголошення, що контрольний пакет цього підприємства, а саме – 51% акцій, більше не належить державній компанії “Нафтогаз України”.
Цей пакет акцій перейшов у власність компанії, власниками якої є 2 менеджери, що працюють саме на Фірташа. Спантеличені журналісти тоді кинулися до Фонду державного майна із запитанням: “Чому контрольний пакет “Черкасигазу” віддали без аукціону підприємству, пов’язаному з олігархом”, – заявив журналіст.
Керівництво “Нафтогазу” нічого не прокоментувало.
За словами Гнапа, воно і не дивно. Хто там комусь щось пояснюватиме, якщо керівником “Нафтогазу України” тоді був Євген Бакулін – стовідсоткова людина Фірташа. Олігарх разом зі своїм партнером і тодішнім міністром енергетики Юрієм Бойком навмисно поставили його на чолі державної компанії, аби провертати масштабні корупційні оборудки.
“До речі, крім “випилювання” облгазів з державної власності й передавання їх у руки Фірташа, Бакулін також став відомим через іншу скандальну корупційну історію. Вона більш відома, як “вишки Бойка”. Мовиться про те, що в часи Януковича “Нафтогаз України” купив для видобутку газу на Чорноморському шельфі 2 плавучі бурові платформи. Однак не за 200 мільйонів доларів у сінгапурського заводу-виробника, а за 400 мільйонів доларів у офшорної фірми-посередника”, – завив журналіст.
Як відомо, Черкаський “Азот” – велике підприємство хімічної галузі України. Штат – 4500 осіб. Основна продукція – азотні добрива. За рік виробляє 1 млн тонн аміачної селітри. Це найвищий показник в Україні. Компанія входить у холдинг Ostchem Дмитра Фірташа і є основним його активом. ПАТ “Черкасигаз” також пов’язували з бізнесменами Ігорем Вороніним і Юрієм Величком. Вони були топменеджерами в газових структурах Фірташа.
Після революції Гідності все змінилося. Розібратися з Фірташем і його оборудками потрібно було ще тоді, однак тодішня влада цього не зробила.
Тепер, через санкції РНБО, доводиться витискати Фірташа з облгазів, які раніше належали державі, а потім він вміло їх привласнив.
На думку Гнапа, якщо раніше здавалося, що ближче США, покарання цього олігарха не спіткає, віднедавна Фірташа карма почала наздоганяти й в Україні. Чи обмежиться нинішня українська влада лише одним облгазом чи поверне у власність держави чимало інших “віджатих” цим олігархом підприємств, дізнаємося згодом.