Слідчі повторно допитають екскомандувача Збройних сил України Руслана Хомчака у справі щодо Іловайської трагедії.

Про це повідомив на пресконференції начальник Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Юрій Рудь.

“Генерал Хомчак був допитаний. Потім органи досудового розслідування вживали заходів щодо його виклику (повторного – ред.). Він не прибув, але ми будемо вживати ще заходів для забезпечення його допиту. Наразі ми очікуємо висновок експертизи, щоб провести допит комплексно”, – сказав Рудь. Він відмовився розкрити журналістам деталі першого допиту Хомчака, зазначивши, що у 2014 році до перемовин з посадовцями ЗС РФ про коридор для українських військових був залучений не лише Хомчак, а й посадовці Генштабу і тодішнє керівництво сектору “Б”.

В свою чергу в інтерв’ю “Дню” генерал Віктор Муженко розповів, що хоч місто й було вузлом, через який ішли поставки техніки і озброєння з Росії, цей штурм українським силам нічого не давав.

“Я був із самого початку проти цього. Зокрема й проти такої посиленої уваги в ЗМІ. Ця операція не мала того значення, яке їй приділялось. Тоді планувалось звільняти Луганськ. Не було б Іловайська — був би звільнений Луганськ. А якби звільнили Луганськ, то не було б ніякого «ЛНР»”, – розповів генерал.

За його словами, відколи ЗСУ перерізали залізницю в районі Кутейнікове (Іловайськ розташовується вище), в штурмі Іловайська не було сенсу, тож іти на оточення самого Донецька за рахунок Іловайська — це був найбільш ресурсно витратний і небезпечний варіант з воєнної точки зору.

Рішення штурмувати саме Іловайськ було ініціативою керівництва МВС.

“Там були добровольчі батальйони, які ні Генеральному штабу, ні штабу АТО не підпорядковувались узагалі. Керівництву АТО взагалі не була відома точна кількість залучених бійців. Батальйон МВС «Азов» зайшов у Іловайськ і вийшов, «Шахтарськ» зайшов і вийшов. Тобто була дезорганізація, відсутнє управління та планування бою, не налагоджена взаємодія, і як результат — хаос. Неповні роти називалися батальйонами. З військово-професійної точки зору ні командування, ні особовий склад до здійснення воєнних дій підготовленими не були”, – заявив колишній очільник Генштабу.

Муженко вважає, достатньо було оточення Іловайська. Перед тим, як українська армія зайшла у Слов’янськ, думали, що там фортеця, але насправді потужних блокпостів було всього кілька. Тож після Слов’янська було прийнято рішення не лізти в міста, а оточувати, позбавляти їх засобів забезпечення.

“Але штурм Іловайська вніс свої корективи як раз під День незалежності, під парад. І зараз святкування 30-річчя Незалежності є серйозним викликом. При чому тут важлива складова внутрішньої дестабілізації з метою створити параліч влади, швидкого й оперативного прийняття адекватних обстановці рішень посадовими особами, зокрема й на місцях. Можливо, нічого не відбудеться, але слід бути готовим до всього.

Зазначимо, як зазначав раніше Муженко, після оточення наших сил, вихідні переговори про «ЗЕЛЕНИЙ КОРИДОР» вів Петро Порошенко, очевидно й можливо з президентом РФ Володимиром Путіним. Муженко обговорював з російським начальником генштабу Герасимовим лише технічні деталі. І спочатку начебто йшлося про вихід наших зі зброєю і технікою, а потім їм запропонували виходити без зброї і техніки, тобто, залишити все бойовикам ДНР-ЛНР. І з ризиком вже беззбройними потрапити до них же у полон.

У цих умовах самостійне рішення командувача сектору “Д” Хомчака про прорив з боєм було важким, але правильним. Так, це рішення вело до неминучих втрат, але зберігався бойовий дух ВСУ і добровольчих батальйонів. В іншому випадку, ганебне складання зброї просто деморалізував би нашу армію і все українське суспільство. А росіяни ж виглядали б великодушними переможцями … Як ми їх сприймаємо після Іловайська – відомо, пишуть журналісти різних ЗМІ.

Підкреслимо, Петра Порошенка як колишнього головнокомандувача викликали дати свідчення щодо збройної агресії Росії проти України і зокрема Іловайської трагедії. Втім, він не з’являється в Офісі генпрокурора з цього приводу. То екс-президент далі продовжуватиме кричати про зраду і давати поради Зеленському, чи набереться сміливості і прийде на допит?