Українські військові знищили третину з 80 військових кораблів Чорноморського флоту РФ, «досить багато» пошкодили.
Що стосується кількості вражених одиниць, то це 27 одиниць вражених разом з субмариною, з них 14 – це помітні серйозні одиниці, різних класів. Це і великі десантні кораблі, і ракетні катери, і субмарина, і патрульний корабель. Це серед тих, що знищені. За даними ВМС, пошкодженими на ремонті залишається 15 одиниць, тобто від загальної чисельності близько 80 одиниць, можу сказати, що третина знищена, досить багато пошкоджено, однак це все одно ще не кінцеве число, адже ЗСУ продовжують працювати.
За словами речника Військово-морських сил Збройних сил України Дмитра Плетенчука в морі все одно спостерігається досить серйозна присутність російських кораблів.
«Це 10 ракетоносіїв, серед яких – три підводні човни, 2 ракетних катери, кілька патрульних кораблів, сторожових кораблів. Тобто номенклатура ще досить велика і кількість досить велика. Так само у строю ще залишаються великі десантні кораблі в кількості 5 одиниць. Чотири, наприклад, зараз перебувають в ремонті після пошкоджень», – зазначив Плетенчук.
Капітан 1-го рангу запасу ЗСУ та стратегічний експерт компанії Соната, Андрій Риженко, у своєму інтерв’ю українському радіо висловив думку, що для того, щоб Чорноморський флот Росії перестав становити загрозу з моря, не обов’язково знищувати абсолютно всі кораблі. Достатньо довести склад флоту до такого чисельного стану, коли він вже не буде здатний виконувати свої завдання.
«І це, на мій погляд, можливо при втраті ворогом 50% флоту, — вважає Риженко. — Але за умови, що буде знищено ракетні кораблі — носії Калібрів».
На переконання експерта, це стане досить серйозним рубежем для агресора.
«Усі ж бачать, яка нині в Росії тенденція. Уражається 25% флоту — знімають з посади командувача Чорноморським флотом РФ, уражається 33% флоту — відправляють у відставку головнокомандувача ВМФ РФ», — каже капітан 1-го рангу запасу.
Крім знищення половини російського флоту, Україні також необхідно відновити навігацію в Миколаїв, Херсон та Очаків, вважає спеціаліст. А для цього ЗСУ мають придушити розміщені в окупованому Криму ворожу військову авіацію та ракетні системи й комплекси. Водночас, за словами фахівця, Україна має нарощувати свій надводний флот, який міг би контролювати ближню морську зону, гарантувати безпеку портів, морських шляхів та об’єктів морської інфраструктури. І це мають бути маневрені сили, які швидко розгортаються та які можна швидко сховати від ураження ворогом.
«Україні потрібен москітний флот, невеликі катери, — стверджує експерт. — І те, що зараз нам постачають партнери, згідно з морською ініціативою, це дуже позитивно».
Щодо надводних дронів, Риженко пояснює, що це — нижча ланка москітного флоту, а морські безпілотники можуть бути задіяні як для спостереження, розвідки чи пошуково-рятувальних робіт, так і для бойових місій.
«Необхідна чисельність дронів для ефективної війни на Чорному морі, думаю, може становити сотні або й тисячі одиниць», — розмірковує стратегічний експерт. І додає, що хоча безпілотні морські дрони й не зможуть замінити собою екіпажні катери та кораблі, але здатні бути ефективним і надзвичайно дієвим додатком до них.
І вже після того, як Україна гарантуватиме безпеку своїх портів та ближньої морської зони, можна думати про кораблі більшого класу.
«Але для цього потрібно, щоб була досягнута абсолютна безпека їхнього базування й розгортання в морі», — наголошує Риженко.
Безпрецедентне використання надводних дронів і тактики комбінованих ударів дали змогу Україні, у якої немає власного флоту, ефективно знищувати ворожі військові кораблі й суттєво обмежити дії агресора в Чорному морі.