Державне бюро розслідувань перевіряє можливу причетність ряду посадових осіб Національного банку, зокрема екс-глави регулятора Валерії Гонтаревої і колишньої виконуючої обов’язки голови НБУ Катерини Рожкової, до розкрадання коштів на суму понад 900 млн гривень при націоналізації ПриватБанку в 2016 році. НБУ проводить службову перевірку.

Як повідомили Громадському в Офісі генпрокурора, справа розслідується за двома статтями КК: привласнення (розтрата) майна і зловживання владою або службовим становищем.

“Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за результатами розгляду звернення однієї з громадських організацій до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості від 31.12.2020 за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України і ч. 2 ст. 364 КК України “, – йдеться у відповіді ОГПУ на запит Громадського.

В рамках справи слідчі перевіряють обставини можливого заволодіння екс-главою і виконуючим глави Національного банку спільно з керівниками і власниками ряду юридичних компаній засобами на суму понад 900 млн. Гривень за попередньою змовою. Як наголошується в повідомленні, підозрювані скоїли це шляхом укладення договорів про надання юридичних послуг за завищеними цінами.

Згідно ініціалів, зазначених у відповіді йдеться про Валерію Гонтареву, яка очолювала Нацбанк в 2014-2018 роках, а також чинного Першого заступника голови НБУ Катерини Рожкової, яка в період з 18 січня по 25 жовтня 2016 виконувала обов’язки голови Нацбанку.

В рамках досудового розслідування слідчі ДБР отримали доступ до актів прийому-передачі грошових коштів.

“Жодній особі про підозру не повідомлялося, проведення обшуків не здійснювалось”, – додали в Офісі генпрокурора.

При цьому в прес служба ОГПУ заперечували раніше опубліковану ЗМІ інформацію про те, що справу нібито відкрито за підозрою в державній зраді.

Валерія Гонтарєва відкинула звинувачення на свою адресу назвала відкриття справи “ганьбою для України”.

“Це просто театр абсурду. Весь світ знає, коли і чому НБУ спільно з Мінфіном наймав Kroll та інших юридичних радників. Це все записано в меморандумі МВФ, так що це – чергова ганьба України на міжнародній арені “, – підкреслила вона

Катерина Рожкова на своїй сторінці в Facebook заявила, що справа пов’язана з її участю у виявленні можливих шахрайських схем в ПриватБанку, яке здійснювалося у співпраці НБУ з агентством Kroll.

“Нагадаю, саме Національний банк і агентство Kroll зіграли основну роль, щоб виявити в ПриватБанку шахрайські схеми і винних в їх реалізації. Результати розслідування Kroll, яке вони зробили на замовлення НБУ в 2018 році, вражають: шахрайство в банку почалося десятки років назад, а з банку за цей час було виведено понад 5,5 млрд. Доларів “, – написала вона.

Рожкова зазначила, що поки не отримувала ніяких звинувачень на свою адресу.

А от офіс президента висловив стурбованість оприлюдненою інформацією про розслідування. В ОП відзначили, що президент не має права втручатися в будь-яке розслідування, проте все посадові особи повинні діяти виключно в інтересах України і не переслідувати будь-які особисті інтереси при виконанні обов’язків.

“Офіс президента закликає керівництво НБУ відкинути персональні амбіції і працювати заради однієї мети – макроекономічної стабільності України і процвітання кожного громадянина”, – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на Telegram-каналі ОП

Також прес служба президента заявила, що ОП буде продовжувати робити все необхідне, щоб повернути вкрадені в українського населення кошти, включаючи гроші, пов’язаними з ПриватБанком.

Водночас, економічний експерт Сергій Лямець звернув увагу на низку проблемних фактів в історії націоналізації ПриватБанку.

На його думку, інсайдери в керівництві Нацбанку, а саме все заступник голови Катерина Рожкова діяли не в інтересах держави, а в інтересах колишніх власників банку.

“У цілої країни вкрали $10 млрд, а відповідальних за це немає. Навіть навпаки, Коломойський ще в 2019 році добився судового вердикту про те, що націоналізація “Привату” була незаконною. З того часу він натякає, що не проти отримати з держави ще $ 2 млрд компенсації за несправедливо вкрадений банк. Як таке могло статися? Упевнений, що мав місце банальний “договірняк” між Гонтаревою, Рожковою, Порошенком, Коломойським і декількома співробітниками МВФ”, – пише Лямець.

“Фахівцям Нацбанку доводилося регулярно перемальовувати схеми активів “Привату”. Потрібно сказати, вони справлялися. Рожкова вже працювала в Нацбанку в 2008-2009 роках і керувала банківським наглядом. У 2015 році вона повернулася – і теж очолила нагляд. “Банкопад” – фактично більше її дитина, ніж Гонтаревої. Як вона керувала наглядом, ми дізналися з так званих “плівок Рожкової”, – додає експерт.

Незважаючи на масу доказів у причетності заступника голови НБУ Рожкової до корупції, її сьогодні активно захищають міжнародні партнери України.