Путін повинен зрозуміти, що країни, що є членами ООН, мають серйозний намір відстоювати принципи мирного співіснування, щоб запобігти спробам ревізіонізму та імперських амбіцій. Це було заявлено вівторок під час виступу перед Генеральною Асамблеєю ООН канцлером Федеративної Республіки Німеччина Олафом Шольцем.

«Не забуваймо, що Росія несе відповідальність за цю війну, і саме президент РФ може припинити її в будь-який момент одним своїм розпорядженням. Але для того, щоби він це зробив, він має усвідомити, що ми, держави ООН, ставимося серйозно до виконання наших принципів», — наголосив глава німецького уряду.

Він підкреслив, що в багатополярному світі ХХІ століття немає місця ревізіонізму та імперіалізму. Шольц підкреслив, що загарбницька війна Росії завдала величезних страждань не лише Україні: «Люди в усьому світі страждають від інфляції, зростання боргів, дефіциту добрив, голоду та зростання бідності».

У цьому зв’язку він підкреслив, що вважає правильним участь країн з усього світу в пошуках миру. Однак, застеріг Шольц, потрібно оминати «хибних рішень», які лише називаються мирними, бо мир без свободи є гнобленням, а мир без справедливості – диктатурою.

«Це має нарешті зрозуміти й Москва», — зауважив він.

Тим часом, президент Володимир Зеленський у вівторок, виступаючи на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку, закликав держави долучитись до підготовки саміту щодо запропонованої Україною «формули миру».

Голова держави нагадав, що минулого року на саміті «Групи двадцяти» представив у загальних рисах українську «формулу миру» як шлях завершення війни Росії проти України, й планує зробити це на засіданні Ради безпеки в середу, 20 вересня.

«За останній рік «формула миру» стала основою для оновлення існуючої архітектури безпеки. Тепер ми можемо повернути до життя Статут ООН і гарантувати повну силу світового порядку, заснованого на правилах», – сказав він.

Зеленський додав, що «формулу миру» підтримали повністю або частково понад 140 держав і міжнародних організацій, а її положення можуть стати основою припинення інших світових конфліктів.

«Ми започаткували формат зустрічей між радниками з національної безпеки та дипломатичними представниками. У Хіросімі, Копенгагені та Джидді відбулися важливі переговори та консультації щодо імплементації «формули миру». І ми готуємо Глобальний саміт миру. Я запрошую всіх вас – всіх, хто не терпить жодної агресії – до спільної підготовки саміту», – сказав президент.

Він також відкинув будь-які «тіньові домовленості» з Росією, нагадавши про приклад ватажка «вагнерівців» Євгенія Пригожина, який загинув в авіакатастрофі.

Також Володимир Зеленський у своєму виступі згадав тему обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції окремими державами Європейського Союзу.

Зеленський зазначив, що після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи Україна працювала над пошуком нових шляхів вивезення своєї продукції та збереженням сухопутних експортних маршрутів.

«І тривожно бачити, як дехто в Європі грає в солідарність у політичному театрі, перетворюючи постачання зерна на трилер», – сказав президент.

«Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора», – додав він.

Голова держави не вказав, кого саме має на увазі, але, ймовірно, йдеться про Польщу, Словаччину та Угорщину, які нещодавно запровадили обмеження на імпорт української сільгосппродукції.

Нагадаємо, минулого тижня Єврокомісія оголосила, що не буде продовжувати обмеження на імпорт сільськогосподарської продукції з України після 15 вересня, але Київ погодився вжити заходів з обмеження імпорту зі свого боку.

Попри це, Польща, Угорщина та Словаччина вирішили запровадити односторонні обмеження, причому у Варшаві заявили, що їхні обмеження діятимуть безстроково.

Президент також нагадав, що протягом ХХ століття світ навчився утримуватися від використання зброї масового знищення, але ця стратегія «не повинна бути єдиною для захисту світу від останньої війни».

«Україна відмовилася від свого третього за величиною ядерного арсеналу. Тоді світ вирішив, що Росія повинна стати хранителем такої сили», – сказав Зеленський, покликаючись на укладений 1994 року Будапештський меморандум.