Як і багато православних свят Спас, число якого в церковному календарі є неперехідним, поєднує християнські і народні традиції. Медовий Спас і два наступних (яблучний і горіховий) святкуються на честь Великого Спасителя – Ісуса Христа. Про це пише Корупція.інфо

9c0eac9160a2f5dccb8ba07613513e55 — копия


14 серпня, на Медовий Спас в 2016 році, церквою відзначається свято Походження чесних древ Животворящого Хреста Господнього. За переказами, історія свята почалася в Костантінополя, коли в місті бушувала сильна епідемія. Щоб зупинити хворобу, з храму Святої Софії винесли частину хреста, на якому був розп'ятий Син Божий, і освятили ним всі водойми і колодязі. Сталося диво – епідемія пішла з Константинополя.
Саме тому свято Медовий Спас ще називають Спасом на воді. У цей день проводиться освячення води в церквах, а також відбуваються хресні ходи до водойм.

Народні звичаї Медового спаса

makoveichik

Чому ж Перший Спас називають медовим? Відповідь на це питання криється в багатовіковій традиції з народу. Наші предки вважали, що до цього дня стільники у вуликах бджіл повністю заповнені медом і потрібно починати збирати урожай.

На Медовий Спас 14 серпня солодкі ласощі освячували в церкві, а потім їли за святковим столом, дарували, пригощали жебраків. Традиційними стравами на Медовий Спас 2016 можуть бути млинці з медом, медові коржики, а пити в цей день за звичаєм потрібно медовуху.

Друга назва Спаса 14 серпня – Маковей. За народною прикметою до цього дня дозріває мак, його також освячують у церкві, а потім використовують для приготування святкових страв. Щоб уберегти будинок від пристріту, існують такі звичаї на Маковея:

Освячені макові зернята розкладають по кутах кімнати і у порозі.

Можна повісити в будинку букет-оберіг. Його називають Маковейчиком і складається він з декількох видів трав і квітів: макові головки, калина, соняшник, нігтики, материнка, м'ята, буркун, колоски вівса, ласковец і полин. Освячений в церкві букет на Маковей 2016 стане не тільки оберегом вашого будинку але і оригінальною прикрасою.

Прикмети Медового Спаса

На свято існує кілька важливих прикмет і ритуалів. Щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з народною прикметою потрібно з'їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками води з колодязя, адже саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою.

З водою пов'язані такі прикмети на Маковея:

  • Після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.
  • На Маковей відцвітають троянди і падають холодні роси.
  • Освяченою на Медовий спас водою на наступний день після свята роблять генеральне прибирання в будинку, щоб змити негативну енергію.
  • Коли їси 14 серпня першу ложку освяченого меду потрібно загадати бажання, і воно повинно виповнитися.

Вважалося, що на Маковія жінці прощаються всі гріхи, якщо вона попросить про це свого ангела-хранителя.

А Медовий Спас потрібно починати посів озимих, якщо виконати посівні роботи раніше, то урожай буде поганим.

По погоді на Маковея дізнавалися, чи тепло буде на Третій Спас (горіховий). d71d407248169cc9157924b7183d73ad_medovyy_spas_makovey_2015_depositphotos_1620655

Ось ще народні прикмети на Медовий спас, пов'язані з погодою:

  • На Маковея літо закінчується, осінь починається.
  • Дощ на Медовий Спас – буде мало пожеж.