Чи стане Іспанія рятівницею соратника Сергія Льовочкіна
Все більше країн хочуть бачити у себе Дмитра Фірташа. За гратами. Український олігарх, схоже, встиг наслідити у багатьох куточках земної кулі. Сьогодні стало відомо про те, що Антикорупційна прокуратура Іспанії оголосила Фірташа в міжнародний розшук у зв’язку з підозрою у відмиванні великих коштів. Причому в розшук його оголосили разом із двома спільниками – громадянами України, але їх прізвища наразі є таємницею слідства. Одночасно з видачею ордера на розшук, у Барселоні і в місті-курорті Марбелья 24 листопада було затримано п'ятьох інших спільників Фірташа. Вони безпосередньо займалися відмиванням капіталів українського олігарха. Серед затриманих – відомий іспанський адвокат Антоніо де Фортуні, передає Корупція.Інфо
За даними прокуратури, ці люди створили для Фірташа низку офшорних компаній у Панамі, хоча певна частина капіталів осідала в Іспанії – вкладалася в нерухомість. Нібито мова йде про "десятки мільйонів євро незаконного походження". Цікаве й інше – справу Фірташа прокуратура розглядає в рамках операції "Варіола", розпочатої в липні 2016 року з арешту в Барселоні сина колишнього мера Києва Леоніда Черновецького – Степана Черновецького, і ще 11 осіб, також підозрюваних у відмиванні грошей.
Варто зазначити, що Степан Черновецький був звільнений з-під арешту ще влітку, але залишається під слідством. Документи, знайдені під час обшуків у справі Черновецького, і допомогли слідству вийти на Дмитра Фірташа, зазначив представник прокуратури.
Поява "іспанського сліду" Фірташа суттєво змінює ситуацію з його довгоочікуваною екстрадицією до США. Справа в тому, що олігарх вже майже три роки живе в Австрії, але остаточного рішення щодо його подальшої долі все нема й нема. І тут з’являються іспанці, які, на відміну від Штатів, що досить кволо проводять публічний супровід даної справи, говорять, що мають серйозну доказову базу по Фірташу і навіть якихось затриманих "шісток".
Тому, як це не дивно, але Іспанія ще може позмагатися з Вашингтоном за те, щоб забрати Фірташа собі. Тим паче, що для "газовика" цей варіант може бути більш вдалим. І справа тут не в теплому піренейському кліматі, а у відношенні до тих, хто опиняється на території Іспанії. Класична історія у США – справа Павла Лазаренка, який ніяк не може вже 19 років покинути Новий Світ. Іспанія в цьому плані – абсолютно інша. Був затриманий Степан Черновецький – взяли і відпустили. Арештували екс-міністра фінансів Юрія Колобова, але у березні цього року відмовили Україні в екстрадиції, а у жовтні взагалі дали йому вид на проживання.
У будь-якому випадку, якщо Фірташа екстрадують в Іспанію, йому значно простіше буде домовитися про власне звільнення. Інше питання, що фігурування офшорів Панами змушує згадати про ще одного представника команди "газовиків" Владислава Каськіва, який, не виключено, теж фігурує у даній справі.
З іншого боку, відкриття кримінальної справи та оголошення у розшук Фірташа, ще більше затягує час. Цим може спробувати хтось скористатися, щоб отримати зиск в Україні. Тим паче, що давній компаньйон Фірташа Сергій Льовочкін давно робить цікаві кроки, які можуть інтерпретуватися, як намагання підім’яти бізнес- та медіа-імперію під себе.