Скоро в школах з'являться групи продовженого дня і для учнів з особливими потребами, а розділяти їх будуть виключно за віком. Такі зміни містяться в проекті відповідного наказу Міносвіти.
"Ми підготували порядок, який відповідає вимогам часу і враховує потреби як усіх дітей, так і навчальних закладів", – заявила днями міністр освіти Лілія Гриневич і додала, що документ чекає схвалення Мін'юсту. Щоб він вступив в силу, вже скасували стару постанову Кабміну про групи продовженого дня.
Популярне: На кожну дитину по 800 гривень: хто з батьків має право на соціальну пільгу від держави
Згідно з новим документом, вікова різниця учнів у групі продовженого дня не може перевищувати двох років. Раніше ж після уроків могли разом залишатися школярі з чотирирічної різницею у віці. Втім, нововведення не торкнеться сільських шкіл – там покищо все залишиться по старому.
Першокласники не муситимуть спати після обіду, проте така можливість може бути передбачена. Також учням дозволять приділяти підготовці домашнього завдання не більш години. Раніше другий і третій класи виконували домашку 1 година 10 хвилин, четвертий-шостий – 1,5-2,5 години, а сьомий – взагалі 3 години. Тепер більше часу виділили на спортивні ігри – 1 година замість 35-45 хвилин. Окрім того, вчителі повинні кожні 15 хвилин проводити для школярів у групі продовженого дня фізкультхвилинки.
Наказ також дозволить створювати і інклюзивні групи продовженого дня. Їх збиратимуть за письмовим запитом батьків. Такі класи зможуть відвідувати або 1-3 дитини з порушеннями опорно-рухового апарату і затримкою психічного розвитку, або ж не більше двох дітей з числа сліпих, глухих, з тяжкими порушеннями мовлення, аутизмом або на візках.
Вчителі поставилися до нових норм неоднозначно.
"Зменшення часу на домашнє завдання означає, що ми зможемо приділити більше часу виховної роботи. Це позитивний момент", – говорить вчитель географії Олександра Гапко.
Але додає, що багатьом дітям цього часу може не вистачити на домашку.
"Якщо її доведеться доробляти вдома, батьки явно будуть незадоволені", – зазначає педагог.
Водночас вчитель молодших класів Олена Тимофєєва вважає, що правило щодо інклюзивних груп варто доопрацювати:
"Діти з особливими потребами і раніше залишалися на групі продовженого дня разом з усіма. Недоцільно відокремлювати їх від колективу. А в невеликих школах ще може виникнути проблема з виділенням вчителя на таку маленьку групу".
Батьки – за різний вік
Батькам сподобалися лише окремі правила постанови.
"Треба було давно скасувати обов'язковий сон на групі продовженого дня. Це безцільно витрачений час і вчителі, що намагається укласти дітей, і дітей, які спати не хочуть", – стверджує мама п'ятикласника Юлія Кондратюк.
"Цю годину і правда краще витратити на спорт", – додає вона.
А ось мама третьокласника Ольга Мішина підкреслює, що на домашнє завдання потрібно більше часу, і не схвалює розділення груп за віком.
"На групі продовженого дня молодші діти могли подружитися з більш старшими, по-моєму, це добре для загальної атмосфери в школі. Моя дитина, наприклад, познайомився зі своїм кращим другом з старшого класу саме на групі продовженого дня", – розповіла нам Ольга.