Реформа оборонних закупівель стане можливою після ухвалення відповідного законопроекту, який вже зареєстрований у Верховній Раді. Про це повідомив міністр оборони України Андрій Загороднюк.

“Нинішній парламент має шанс увійти в історію справжнім реформатором оборонних закупівель — вперше за двадцять років, ба більше — з 1994-го, коли був ухвалений закон про державну таємницю, який і задав тон усій таємності оборонних закупівель”, – повідомив Загороднюк.

Він виокремив 9 пунктів, які засвідчуватимуть зміни в сфері оборонних закупівель. Зокрема, ухвалення закону дозволить розсекретити державні оборонні закупівлі; призведе до конкуренції державних і приватних виробників зброї та військової техніки; унеможливить корупційні ризики у оборонних закупівлях, змінить механізми ціноутворення; створить систему державного підтвердження якості; сприятиме економії бюджетних коштів в закупівлях озброєння; гармонізує українське «закупівельне» законодавство з європейським; дозволить закуповувати продукцію та послуги в НАТО та системи міжнародних військових продажів уряду США.

У свою чергу, голова парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки від “Слуги народу” Олександр Завітневич заявила, що новий законопроєкт про обороні закупівлі внесений у порядок денний Верховної Ради і до кінця року повинен пройти друге читання. Його ухвалення дозволить у 2020 році провести державні оборонні закупівлі за новим законом.

“Зараз є близько 50 українських підприємств, які в дуже поганому стані, але мають дуже потрібні розробки для наших військових. Те саме в “Укроборонпромі” – з близько 120 підприємств більш-менш працюють і дають прибуток до 20. І все впирається в старий закон про оборонні закупівлі… Новий законопроєкт ми внесли у порядок денний і плануємо, що до кінця року він пройде друге читання. Сподіваємося, що в цьому році Президент його і підпише – щоб наступного 2020 року ми вже планували державні оборонні закупівлі за новим законом”, – розповів очільник комітету.

Додамо, Андрій Загороднюк також повідомив, що у Міністерстві оборони створять групу, яка буде займатися вивченням порушень прав військовослужбовців.

“Ми зараз створюємо офіційну групу в Міністерстві оборони, куди відряджаємо військовослужбовців-юристів, також залучаємо цивільних юристів. Група займатиметься вивченням випадків порушення прав військовослужбовців. Це буде окремий, самодостатній і абсолютно незалежний орган, який буде давати консультації і реагувати”, – розповів міністр.

“Представляти (в суді, – ред.) вони поки що не будуть, хоча і це в планах. Представляти в суді будуть адвокати, і наше завдання – організувати спілкування з тими незалежними організаціями, які можуть нам допомогти з залученням адвокатів”, – додав Загороднюк.