Міністерство культури, молоді та спорту України оприлюднило законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації”, який ЗМІ вже назвали законом про дезінформацію і який дає владі можливість тиску на будь-яке ЗМІ і на будь-якого журналіста.
Проект закону оприлюднено на сайті міністерства.
“Стратегічний діалог” з обговорення даного закону Міністерство планує організувати 28 січня.
Відзначається, що “формат стратегічної сесії передбачає тривалість 7-8 годин, обмежена кількість місць і необхідність активного залучення учасника протягом всього часу”.
Глава Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко вже прокоментував обнародванний проект закону.
Він зазначає, що даний документ передбачає втручання в журналістську діяльність. За словами глави НСЖУ, Міністерство культури має відверто представити свої реальні наміри, а не маскувати свої законодавчі ініціативи під Законом про боротьбу з дезінформацією.
“В опублікованій Мінкультом порівняльної таблиці до проекту Закону” … щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації “деталізується посилене державне регулювання діяльності українських журналістів, вводиться посада урядового уповноваженого з блокування інформації та медіа (за прискореною судовою процедурою), вводиться кримінальна відповідальність – з ув’язненням до 7 років.
Держава надаватиме ЗМІ “Індекс довіри” (діятиме один рік). Про довіру йдеться і в роботі Уповноваженого з питань інформації. Саме через “електронну систему довіри” він зажадає у ЗМІ “спростування дезінформації” і буде лякати наступним судовим переслідуванням. До речі, у Уповноваженого буде право просити заблокувати доступ до будь-якого сайту в Україні або, наприклад, телеграм-каналу, якщо він анонімний, що порушує вимоги щодо прозорості розповсюджувачів масової інформації в мережі Інтернет (стаття 55, правка до Закону про інформацію).
Ключова ідея Мінкульту – введення по суті ліцензування журналістської професії. В Україні будуть працювати журналісти і “професійні журналісти”. Закон містить спеціальний розділ – “Самоврядування журналістів України”, яким держава в двадцяти (!) Статтях регламентує діяльність спеціальної “Асоціації професійних журналістів України”, – написав Сергій Томіленко.
Він також додав, що проект Мінкульту є очевидно ворожим до українських журналістів і націлений на встановлення контролю над медіа та журналістами.
“Боротися з дезінформацією шляхом цензури і” зачисток “інформаційного простору від незручних і не ручних журналістів і медіа – це точно не демократія”, – акцентував Томіленко.