США мають інформацію про те, що Росія може отримати від Ірану сотні безпілотників для використання у війні проти України, а навчання російських військових з ними можуть початись вже у липні.
Як повідомляє Associated Press, про це заявив радник з нацбезпеки США Джейк Салліван.
“Наявна у нас інформація вказує, що влада Ірану готується надати Росії до кількох сотень БПЛА, включно з озброєними, у прискореному порядку”, – сказав він.
За його словами, наразі невідомо, чи якісь із цих безпілотників вже передані РФ, але є інформація, що відповідні навчання для російських військових можуть початися вже у липні.
Джейк Салліван сказав, що це можна вважати доказом того, що використання Росією масованих бомбардувань, що посприяло її успіхам на сході, має наслідки для підтримання РФ свого власного озброєння.
За його словами, Іран вже надавав подібні безпілотники повстанцям у Ємені.
Коментарі Саллівана з’явилися напередодні поїздки президента США Джо Байдена до Ізраїлю та Саудівської Аравії, де ключовими питаннями розмов мають бути ядерна програма Ірану та його недружня діяльність у регіоні. Ізраїль та Саудівська Аравія досі не приєднувалися до країн, які намагаються покарати РФ за війну проти України.
За словами військового аналітика Сем’юела Бендетта з аналітичного центру CNA, звернення РФ саме до Ірану виглядає логічно, тому що Іран працює над розробкою і вдосконаленням своїх безпілотників вже понад два десятиліття і вони мають більше досвіду бойового застосування, ніж російські. Зокрема, Іран вміє робити “дрони-камікадзе” на зразок Switchblade, які США передали Україні.
Як зазначає Бендетт, відомі приклади того, що іранські дрони пролітали сотні кілометрів і успішно вражали свої цілі, і вони можуть виявитись ефективними для ураження українських електростанцій, нафтобаз та іншої критичної інфраструктури. Аналітик зазначає, що ще перед повномасштабною війною Росія заліцензувала технології для своїх безпілотників “Форпост” від Ізраїлю, але оскільки той зберігає нейтралітет у питанні російсько-української війни, це джерело технологій напевно стало недоступним.
Також у Пентагоні розкрили дату четвертої зустрічі у форматі “Рамштайн”, яка відбудеться в онлайн-форматі.
про це йдеться у комюніке Пентагону за підсумками розмови міністра оборони США Ллойда Остіна з українським колегою Олексієм Резніковим.
Як зазначають, Ллойд Остін і Резніков обговорили нові деталі щодо військової допомоги США, зокрема останнього пакета на 400 млн доларів, та ситуацію на фронті.
Також вони обговорили “порядок денний наступної зустрічі Контактної групи з оборони України, що відбудеться онлайн 20 липня, та обмінялися поглядами на майбутнє допомоги США і союзників Україні через цей формат”.
Нагадаємо, попередня зустріч формату “Рамштайн” (за назвою бази ВПС США у Німеччині, де відбулася найперша зустріч) проходила 15 червня у Брюсселі за особистої присутності учасників, у ній взяли участь представники оборонних відомств майже 50 країн.
Основним питанням зустрічі було надання військової допомоги Україні. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк тоді чітко озвучив потреби України: 1000 гаубиць, 500 танків, 300 ракетних систем залпового вогню та 2000 одиниць бронетехніки. Така кількість була потрібна для встановлення паритету у важкому озброєнні з російськими військами та вигнання загарбників з української землі.
Затвердження останнього пакета супроводжувалося як ніколи вагомими застереженнями з боку Сполучених Штатів.
Адміністрація Байдена схвалила передачу перших чотирьох систем HIMARS лише після того, як отримала запевнення від України, що вона не буде використовувати їх для здійснення транскордонних атак на Росію.
У Вашингтоні також вирішили були надіслати для них боєприпаси, які мають дальність дії близько 45 миль, а не передову тактичну ракетну систему великої дальності (ATACMS), яка може сягати до 186 миль.