Якщо єдина в західному регіоні збагачувальна фабрика знову зупиниться — можуть зупинитися львівські та волинські шахти.

В Україні наймасштабніша енергетична криза за всю історію. Опалювальний сезон ще не почався, а нам уже бракує не лише газу, а й вугілля. Через бойові дії на Донбасі зупинилась більшість шахт, частина з них затоплені, тож навряд чи зможуть відновити роботу. Аби компенсувати дефіцит палива, яке електростанції відчувають вже зараз, вугілля доводиться купувати у ворожої Росії і навіть імпортувати з Африки. За словами віце-прем’єра Володимира Гройсмана, щомісяця в Україну завозитимуть 250 тисяч тонн цього палива з Південної Африки! При цьому чомусь забувають про шахти Львівсько-Волинського басейну, які ледь животіють через недостатнє фінансування. 

Хоча вугільні копальні Сокаля та Нововолинська у безпечному районі, тутешні шахтарі повинні постійно воювати з чиновниками за можливість видобувати таке дефіцитне вугілля. У серпні донбаські шахти зупинялись через бойовиків, а львівські опинились перед загрозою зупинки через чиновників. Єдина в регіоні Червоноградська збагачувальна фабрика зупинилася через борги. ДП “Львіввугілля” заборгувало ЧЗФ мільйони за збагачення вугілля. Після безрезультатних пікетів працівників під стінами Кабміну та під обласною радою, фабрика врешті зупинилась. А оскільки електростанції не можуть використовувати незбагачене вугілля, то й відвантажувати видобуте шахтарям було нікуди.

Тим часом керівництво Львівської області радісно звітує: за рахунок введення в дію нових вже підготовлених лав шахти Львівщини зможуть максимально компенсувати втрату видобутку вугілля на Донбасі в кількості 1,2 млн. тонн. За словами т.в.о. голови Львівської ОДА Юрія Турянського, в четвертому кварталі цього року в ДП «Львіввугілля» передбачено ввести в роботу дві нові лави на шахтах «Степова» і «Відродження», що дасть можливість збільшити вуглевидобуток на 2000 тонн за добу. Також заплановано технічне переоснащення шахти «Відродження». Відтак можна очікувати вуглевидобутку на рівні 7000-7500 тонн за добу.  При цьому пан Турянський не може не знати, що без вирішення проблем зі збагачувальною фабрикою ніякого видобутку наростити не вдасться. А фабрика може знову зупинитись у будь-який момент.

“Фабрика відновила роботу, але заборгованість із зарплат залишається великою. На сьогодні нам виплатили лише 68% заробітної плати за травень, – каже керівник профспілки працівників збагачувальної фабрики Ольга Шкоропад. – Поки що нам гарантували, що ми перероблятимемо 150 тисяч тонн львівського та волинського вугілля за місяць. Це замало для наших потужностей. Нам треба переробляти хоча б 200 тисяч тонн вугілля в місяць”.

Керівник?незалежної проф­спілки гірників Михайло Волинець здивований ситуацією довкола шахт “Львіввугілля” та “Волиньвугілля”, адже на сьогодні вони могли б покрити значну частку дефіциту. “Я не здивуюсь, якщо працівники збагачувальної фабрики знову страйкуватимуть. Вони живі люди, у них є сім’ї, вони не можуть місяцями ходити на роботу без зарплати. Мене дивує інше. Чому держава, яка має 38%-ий пакет акцій збагачувальної фабрики, не піднімала цих проблем раніше? Чому не звертались у прокуратуру? – каже Михайло Волинець. – Шахти Львівсько-Волинського басейну завжди були в найгіршому становищі, найгірше фінансувались.

Можливо, через свою відірваність від основного вугільного регіону, від ремонтної бази? Але в ситуації, коли лише за серпень видобуток вугілля впав на 55%, бо 80 шахт Донбасу зупинились, держава мала б більше приділити уваги цьому регіону. Тим більше, що близько є Бурштинська та Добротвірська ТЕС. У нас вже дійшло до того, що великим промисловим підприємствам почали скорочувати ліміти споживання електроенергії заради економії.

Трипільська ТЕС, яка під Києвом, скоротила виробництво енергії, бо на складах – лише критичні залишки. Зараз вона працює на імпорті з Росії, а її представник у Кузбасі намагається домовитись про наступні поставки. Але розраховувати на експорт з Росії не можна. Як тільки похолодає і потреба у сировині для електростанцій зросте, Росія так само зупинить експорт вугілля в Україну, як зупинила експорт газу. Уряд сподівається на реверс. Але в тих обсягах, як зараз відбувається реверс зі Словаччини та Польщі, нам потрібно буде три роки, аби закачати потрібний обсяг газу у сховища. Відтак, аби не замерзати взимку без тепла і світла, треба нарощувати видобуток бурого вугілля на Львівщині та Волині. Є поклади бурого вугілля і на Дніпропетровщині. В одинадцяти областях є підприємства з видобутку торфу, та вони майже не працюють. Але торф також треба зараз видобувати. Чому це не робиться? Я не розумію”.

За словами Михайла Волинця, окрім двох нових лав на шахтах “Львіввугілля”, у грудні цього року мали б також запустити 10 Нововолинську шахту — для цього потрібно лише 100 мільйонів гривень. До речі, цю шахту мали ввести в дію ще у 2012-му…

“Відкриття лише першої черги цієї шахти могло б давати 1,5 тисячі тонн вугілля на добу. Там могли б працювати до тисячі гірників. В тому числі й ті, які виїхали з зони АТО. Але ж для того, аби вона запрацювала, нічого не робиться. До того ж до 2017 року планують закрити п’ять шахт в Західному регіоні, – каже Михайло Волинець.

– Звичайно, імпортувати вугілля марки T і A нам все одно доведеться, але якщо наростити видобуток на шахтах Львівсько-Волинського басейну, то імпортувати потрібно було б значно менші обсяги. Крім того, треба розуміти, що імпортоване вугілля все одно буде дорожчим за українське. А це означає, що собівартість електрики буде ще вищою. Тобто знову стоятиме питання про підняття тарифів. Звичайно, купувати вугілля за кордоном простіше, ніж видобувати власне. Але невже влада не розуміє, що видобуток вугілля тут — це робочі місця, це відрахування у Пенсійний фонд, надходження до місцевого та державного бюджетів. Невже влада цього не розуміє? Мені важко зрозуміти логіку їхній дій”.

 

Джерело: Високий замок