Віднайдені матеріали підтверджують наукову теорію про те, що територія Львова була розпланована ще за часів князів Руських
На розі Краківської – Вірменської під час четвертої черги археологічних розкопок, які розпочались у квітні цього року, знайшли артефакти давньоруської доби. Директор науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» інституту археології НАН України Олег Осаульчук стверджує, науковці отримали ще одне підтвердження того, що територію сучасного Львова розплановували ще князі Руські.
«Ділянка на Краківській – Вірменській перспективна для археологів тим, що розташована у історичному центрі Львова, а також на території, яка за різними науковими теоріями розплановувалась ще за давньоруської доби», – розповів Олег Осаульчук.
За його словами, отримані археологами під час розкопок матеріали підтверджують теорію, яка останнім часом стала панівною серед науковців, що територія Львова була розпланована ще за давньоруських часів.
«А Казимир, коли захопив Львів, то розбудовував його у північному напрямку. Він просто продовжував те, що заклали ще князі Руські», – запевняє археолог.
Якщо перші три сезони дали археологам тільки невеличкий шматок давньоруського шару, то цьогорічні археологічні розкопки на Краківській – Вірменській дозволили натрапити на ціле подвір’я, не зруйноване пізнішими перебудовами Львова, запевняє керівник цьогорічних археологічних розкопок, молодший науковий співробітник "Рятівної археологічної служби" Остап Лазурко.
За його словами, з квітня розкопки ведуться на парцелі будинку №6 з боку Краківської. Тут науковці зачепили фрагмент подвір’я, де й виявили давньоруські матеріали, а саме фрагменти кераміки – вінець горщика та розвал амфори.
«Ми очікували, що будуть такі знахідки, бо у 2010 році на розкопках на Краківській – Вірменській нами вже було знайдено артефакти давньоруської доби. Зокрема, тоді ми розкопали шиферне прясельце, яке й дало нам підстави віднести матеріал до ХІІІ ст.», – пояснив Остап Лазурко.
За слів науковця, вінець горщика був знайдений археологами нещодавно разом з матеріалами розвалу амфори і датується ХІІІ століттям. Профіль та характер вінця, зокрема характер переходу до опуклого горщика – це саме ті ознаки, які пояснюють науковцям століття походження матеріалу.
«Історичну цінність представляє і фрагмент покришки від горщика з досить великим ґудзом і його ми також відносимо до ХІІІ ст. Фрагменти амфор, які ми знайшли тут, у Львові на розкопках нам трапляються рідко. Ці фрагменти нам пояснюють, що Львів був торговельним містом. Що з Причорномор'я до міста привозили товар, зокрема амфори, і тут, швидше за все, торгували ними», – каже Остап.
Серед рухомих артефактів, нещодавно віднайдених на парцелі будинку на Краківській цінним археологи вважають і фрагмент обробленої кістки, який схожий на частину музичного інструменту.
«Кістка тварини, очевидно копитної, схожа на фрагмент музичного інструменту. Той матеріал, який з ним іде, датується XVI століттям, тому припускаємо, що кістка також датується цим століттям», – пояснює Остап Лазурко.
Окрім артефактів давньоруської доби вже цього року археологи відкопали індивідуальні знахідки пізнішої доби: монети, фрагменти прикрас, ланцюжок та елементи оздоблення. Ці знахідки, на думку археологів, функціонували на час існування будинків на вул. Краківській, тому датуються не пізніше аніж XVIII- XIX ст.
Нагадаємо, розкопки на розі Краківської – Вірменської у Львові ведуться з 2007 року. У 2010 році під час розкопок археологи виявили знахідки, що датуються давньоруським часом – кінцем ХІІ – початком ХІІІ ст.
Невдовзі на території, де віднайшли унікальні артефакти розпочнуться будівельні роботи зі зведення готельного комплексу площею понад 1000 кв м.
Джерело: Корупція.Інфо