Найближчими тижнями очікується посилення українських контратак на позиції російських військ.
Про це заявив естонський експерт, директор Міжнародного центру оборонних досліджень Індрек Каннік, пише ERR.
«Сьогодні вночі виповниться рівно місяць початку війни. Якщо перший тиждень був для українців дуже критичним, потрібно було забезпечити стабільність лінії фронту та збереження своїх позицій, то вже з другого тижня на більшій частині території точилася позиційна боротьба, в якій українцям вдалося вистояти», — сказав Каннік.
За його словами, логіка війни підказує, що на певному етапі настане такий момент, коли сили агресора будуть виснажені, і у тих, хто обороняється, з’являться можливості для контрнаступу.
«Поки що це відбувалося дуже незначною мірою. Наважусь спрогнозувати, що протягом тижня чи двох українські контратаки посиляться. Принаймні на позиціях на північ від Києва, а також у районі Миколаєва українські війська досить добре підготувалися для переходу до контрнаступу», – зазначив Каннік.
За його словами, практично всі житлові квартали Маріуполя було зруйновано російськими військами.
«Розглядаючи до початку війни різні сценарії бойових дій, можна було передбачити і цей сумний сценарій, що якщо росіяни підуть у повномасштабний наступ, то рано чи пізно вони дійдуть Маріуполя. Також було зрозуміло, що Україна не збиралася здавати місто без бою. Виходячи з цього, хорошого продовження цього сценарію бути не могло. Так і сталося», – констатував Каннік.
При цьому він зазначив, що втрати російських військ під Маріуполем дуже великі як у техніці, так і у живій силі.
За словами Канника, взяти інші міста у кільце оточення так, як це було зроблено у Маріуполі, окупантам дуже непросто.
Каннік припустив, що напередодні війни Путін, найімовірніше, не знав реальної ситуації в Україні, інакше він не розпочав би війну з такою кількістю та поєднанням підрозділів та такою тактикою.
«Він жив у своїй «бульбашці» і справді вірив, що українці чекають на «визволителів від нацизму». Чи змінилося щось на сьогодні? Важко оцінити. Оскільки Київ не було захоплено за три дні, він мав зрозуміти, що щось пішло не так. Сьогодні він не може залишатися в тій же інформаційній «бульбашці», в якій знаходився до початку війни», – припустив Каннік.
На його думку, не можна виключати, що Росія змусить Білорусь направити свої війська в Україну, але це не змінить загальної картини.
«Боїздатність білоруських частин не дуже висока. Швидше за все, вони будуть дуже розбиті українцями, і це створить серйозну напруженість усередині Білорусі. Мотивація білорусів воювати з Україною набагато нижче, ніж у росіян», — зазначив Каннік.
Про те, що Збройні сили України на кількох ділянках пішли в контрнаступ і борються за повернення територій, зайнятих російськими окупантами у трьох областях – Київській, Херсонській та Миколаївській, повідомив також 22 березня американський телеканал CNN із посиланням на інформацію неназваного високопоставленого представника міністерства оборони США.
Він зазначив успішну контратаку ЗСУ на півночі та заході від Києва, що поставило під загрозу спроби Росії оточити місто та поповнити запаси передових частин російських військ, сконцентрованих на півночі від столиці. Зокрема, у Пентагоні звернули увагу на заяву Генерального штабу Збройних сил України про повернення під контроль селища Макарів Київської області, розташованого за 60 км від Києва. CNN назвав цей населений пункт стратегічним і зазначив, що якщо українські війська закріпляться в ньому, то російській армії важче буде захопити західні підступи до Києва, а потім просунутися далі на південь.
Крім того, у міністерстві оборони США побачили ознаки того, що російські війська зазнали невдачі на півночі від Києва, у районах, які вони утримували майже від початку вторгнення. Зокрема, телеканал звернув увагу на опубліковане в соцмережах відео, на якому українські військові йдуть селом Мощун Києво-Святошинського району Київської області, розташованим за 35 км від столиці.
CNN зазначив, що якщо українським військам удасться установити контроль над селищем Бородянка, за 25 км від Макарова, яке від початку вторгнення РФ контролюють російські війська та кадировці, то позиції росіян на заході від Києва стануть вразливими. Це дуже завадить їхній меті оточити Київ, переконані журналісти.