Українські війська радіоелектронної боротьби на початку повномасштабного вторгнення Росії 2022 року, під час оборони Києва, подавлювали частоти російської авіації, транслюючи льотчикам-окупантам похоронний марш.

Про це розповів начальник Головного управління РЕБ та кібербезпеки Іван Павленко.

Він заявив, що у перші дні повномасштабного вторгнення, коли армія окупантів літала в районі Києва, наші військові використовували радіостанції для того, щоб здійснювати радіоподавлення управління авіації противника.

«Хлопці тоді записали похоронний марш, який лунав в ефірі у росіян. Я вам кажу, вони тоді міняли частоти миттєво. 10 секунд – зміна. Позитивний ефект одразу. Такі перелаштовування на інші частоти є прямим підтвердженням того, що радіоподавлення було успішним», — зазначив він.

Іван Павленко також зауважив, що роботу РЕБ дуже важко оцінити, бо її не видно на перший погляд, тому оцінка дається у відсотках.

«Ефективність РЕБ завжди вимірюється у відсотках. Тому що все це випромінювання, його не можна пощупати. Наприклад, беремо мережу зв’язку танкового батальйону. Там є 10, припустимо, радіоліній. Якщо ми подавили всі радіолінії, то зв’язок називається зірваний, це 100%. Якщо подавили 70%, то це називається порушено. Якщо подавили 50%, це називається ускладнено. Так рахується ефективність радіоелектронної боротьби на прикладі зв’язку», — пояснив Павленко.

Зазначимо, початковий план росіян із захоплення Києва був розрахований на короткострокову операцію тривалістю в 3-5 діб, за прикладом проведених СРСР операцій в Угорщині, Чехословаччині і Афганістані.

Росіяни за звичним для себе принципом планували якнайшвидше висадити сили спеціальних операцій і повітряні десанти на підступах до Києва – на аеродромах Гостомель і Васильків. Далі противник хотів ракетними та авіаційними ударами знищити українську систему ППО, пункти управління військових частин ЗСУ, Нацгвардії та обʼєкти критичної інфраструктури. Втім план російських віськ провалився.