"Ось такий випадок стався в трамваї сьогодні ввечері", – пише автор відео Ostapchuk Vladimir – повідомляє Корупція.Інфо
Чоловік не доїхав до своєї зупинки, сам вийшов для розмови з поліцейськими… Як склалася бесіда з новими охоронцями закону, поки невідомо…
Невтішна статистика нової поліції: цифри, факти і скандали
Поліцейські вже є в 32 містах, спіймали "невловимого" Калиновського, але 500 раз потрапляли в ДТП.
Нагадаємо, 4 липня минулого року в рамках реформи МВС на своє перше чергування в Києві вийшли 2 тисячі копів – присягу у поліцейських на Софійській площі в столиці урочисто приймали президент Петро Порошенко і вище керівництво МВС.
Після цього патрульні поліцейські з'явилися в великих містах і райцентрах, в тому числі в підконтрольних Україні містах Донбасу і Луганщини. Кілька тижнів тому на службу заступили патрульні поліцейські в Маріуполі, такі на черзі – Бердянськ та Мелітополь Запорізької області. "Сегодня" проаналізувала роботу патрульних за рік.
НЕ ВИСТАЧАЄ
Незважаючи на те що в роботі нової поліції виникало багато мінусів (в тому числі і невеликих – тимчасова відсутність другого комплекту форми, скандал з крадіжкою), і рядові поліцейські, і їх начальство впевнені, що поява копів змінює Україну на краще.
Наприклад, час прибуття патруля скоротилося з півгодини в середньому до 5-10 хвилин в умовах міста. Поліцейським з самого початку визначили зарплату в розмірі 8 тис. грн, яку виплачують в основному вчасно. Частина поліцейських, які добре зарекомендували себе на службі, отримували навіть премії до 2 тис. грн.
"Я прийшов в поліцію з наміром дійсно міняти країну на краще. Крім того, привернула і стабільність зарплати. Може бути, в порівнянні з тими співробітниками МВС, які залишаються на міліцейській зарплати, наші заробітки і високі, але нормально жити в столиці на 8 тис. грн стає важкувато. Я зараз всерйоз замислююсь про додатковий заробіток. Ще один з мінусів – кілька вихідних на місяць ми зобов'язані відпрацьовувати вогневу підготовку на шкоду своєму часу", – розповів нам один з поліцейських.
ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ
За статистикою Нацполіціі, в одному лише Києві з лав патрульних за рік вибули майже 100 осіб. Йдуть з різних причин: стан здоров'я, сімейні обставини, порушення, за власним бажанням (багато хто незадоволений графіком роботи, після скандалів розчарувалися в реформі).
Втім, скептиків в поліції не так і багато. "Кожен з нас знав, на службу в яку структуру йде. Може бути, кому-то і здається, що особистого часу залишається небагато, але я вважаю витрачені години на навчання плюсом", – парирує ще один поліцейський.
ЗЛОЧИННІСТЬ
У самому ж МВС не приховують, що за останній рік рівень злочинності зріс. Про це нещодавно заявив глава МВС Арсен Аваков.
У регіональних управліннях спостерігають зростання в межах 30-50%, але уточнюють, що майже в 2 рази зросла і кількість які звернулися за допомогою громадян. Наприклад, в деяких містах-мільйонниках за місяць звертається більше 60 тис. осіб, до появи поліції – трохи більше 30 тис. У відомстві пов'язують таку тенденцію з великою довірою до нової структури.
"На стрибок злочинності вплинуло масове звільнення злочинців по "закону Савченко" (один день в СІЗО зараховується за два. – Авт.). Також через звільнення не пройшов переатестацію міліціонерів-професіоналів у нових поліцейських поки що не напрацьована агентура, яка допомагає шукати злочинців". Втім, патрульні впевнені, що все усунення прогалин в роботі – справа часу. "Якщо люди викликають наряд тоді, коли сусіди голосно слухають музику, коли вам просто нахамили на вулиці – все це говорить про те, що нам довіряють більше, ніж міліції і чекають, сподіваючись на допомогу".
Скандали: стрілянина і крадіжки
За час роботи прогриміло і кілька великих скандалів, пов'язаних з роботою поліцейських. Одним з найбільш резонансних справ стала гонитва столичних копів за BMW, що мчить на величезній швидкості по столиці. Оскільки водій не реагував на десятки попереджень зупинитися, копи відкрили стрілянину і був убитий пасажир.
В результаті поліцейський Сергій Олійник став фігурантом справи про вбивство, своєї провини він не визнає, знаходиться під нічним домашнім арештом. Зараз триває досудове розслідування, яке планують завершити орієнтовно до 17 серпня, після чого матеріали цієї гучної справи будуть направлені до суду.
Другий гучний випадок пов'язаний з крадіжкою $ 17 тис. в Києві. Як повідомляла прес-служба Генпрокуратури, один з командирів роти, оглядаючи автомобіль, який потрапив в ДТП, скористався несвідомим станом водія і вкрав з авто гроші. За даними ГПУ, частина грошей поліцейський присвоїв, а частину – роздав підлеглим. Але один з них і повідомив про таку "роздачу від начальника" правоохоронцям. Силовики відкрили кримінальне провадження.
Втім, були за цей час дрібні крадіжки. Одного з поліцейських викрили в крадіжці мотошлема, який коп викрав з місця ДТП і намагався продати за допомогою інтернет-сайту, на чому і попався.
Офіційно в Нацполіціі нам відповіли, що у них в структурі працює спеціальна Служба моніторингу, яка стежить за діяльністю патрульних, відстежуючи разом з Управлінням внутрішньої безпеки факти порушення закону з боку поліцейських.
"Ми не приховуємо негативних фактів, тому що вважаємо, що порушники не повинні носити погони. Якщо порушив закон, норми, то таким людям точно не місце в поліції", – сказала нам співробітник прес-служби поліції Юлія Коваль.