Військовий оглядач Констянтин Машовець розповів дещо про ураження малого ракетного корабля (мрк) на повітряній подушці, по нашій класифікації «ракетного корвета», пр. 1239 «Самум», фото якого, під час буксирування, обійшло майже весь інтернет й викликало цілий вал дискусій на тему «було, чи не було»…

Так ось, таки було…

14-го вересня ракетний корвет пр.1239 зі складу 41-ї бригади ракетних катерів Кримської воєнно-морської бази (ВМБ) чорноморського флоту рф, в ході виконання бойового завдання у визначеному районі, був уражений українським малим безекіпажним швидкохідним катером-брандером…

Внаслідок чого, корабель отримав пошкодження рулевого механізму, а також паливного танка (цистерни) лівого борту…

Й хоча корабель не втратив ходу, однак самостійно «управляться» — не міг. Саме тому, численні зацікавлені особи могли спостерігати процес його буксирування на рейді пункта базування (ПБ) Севастополь…

Кораблик потягнули на «13-й судоремонтный завод ЧФ»… для того, щоб «штопать и латать». Й вийде він в море — не раніше січні 2024-го року… Принаймні, саме такий термін ремонту корабля «намалювали» командуванню чорноморського флоту представники заводу…

Військовий експерт Олександр Коваленко погоджується з думкою Машовця та зазначає, що удари впливають на боєздатність російських військ. Вони почали втрачати субмарини і кораблі, виробляти які вже не можуть. Наприклад, виведений з ладу великий десантний корабель проекту 775 Мінськ будувався ще за часів Радянського Союзу. Причому не у СРСР, а у Польщі – на верфі в Гданську. Сьогодні Росія не має можливостей для того, щоб будувати такі кораблі.

Крім того, крилатою ракетою авіаційного базування типу повітря-поверхня був знищений російський підводний човен «Ростов-на-Дону». Це унікальний випадок, якого ще не було в світовій історії війн та конфліктів. Ба більше, знищений носій крилатих ракет Калібр, який планували взимку використовувати для ударів по Україні. В жовтні підводний човен планували вивезти з ремонту.

Регулярні удари перетворюють Чорноморський флот на флотилію. Причому флотилією він став після того, як було знищено крейсер «Москва». Унікальність цього прецеденту полягає в тому, що вперше в історії країна, у якої немає флоту, перемагає у морському бою країну з флотом, що перетворюється на флотилію.

Ситуація сприяє безпеці в Чорному морі та зменшує військовий потенціал Росії. Наразі росіяни не здатні вільно використовувати свої кораблі. Кожен вихід у відкрите море супроводжується дуже серйозним ризиком. Я не виключаю навіть того, що Росія пізніше буде змушена перевести частину своїх кораблів у більш безпечне місце. Наприклад, їх можуть переправити внутрішніми водами до Каспійського моря. Хоча до такого рішення російське командування ще повинно дійти. Поки що вони гальмують.

Олександр Коваленко також розповів, чи здатна Україна знищити Чорноморський флот та як розгортатимуться події після того, як ЗСУ отримають далекобійні ракети ATACMS і Taurus.

Коваленко пояснив, що Taurus — це майже такі ж самі ракети, як Storm Shadow та SCALP-EG, однотипні ракети дозвукового типу.

«Про ATACMS говорити зарано, тому що я не знаю прецедентів, коли б саме ATACMS використовували по надводних об’єктах як протикорабельний комплекс. Можливо, буде перше унікальне використання таких ракет, але спочатку їх треба отримати», — пояснив експерт.

За його словами, ATACMS дозволить ЗСУ завдавати ударів в радіусі до 300 кілометрів по всіх зонах бойових дій і у Криму. Також буде можливість уражати різноманітні військові об’єкти — стрілецькі бухти, військові кораблі тощо.

«Я думаю, що Україна здатна знищити Чорноморський флот. Якщо крок за кроком кораблі будуть знищуватися, Росія не зможе їх компенсувати. Хіба що перебазує кораблі зі своїх інших флотів, наприклад, з Каспійського до Чорного моря. Але і ці кораблі можуть бути знищені. Доки російське командування буде думати, вони втратять ще не одну бойову одиницю», — наголосив Коваленко.