Верховна Рада в п’ятницю, 3 липня, розглядає відставку глави Національного банку України Якова Смолія.

Проект постанови підтримали 286 депутатів, з них 211 голосів дала фракція “Слуга народу”.

Таким чином тимчасово обов’язки глави НБУ виконуватиме перший заступник глави центробанку Катерина Рожкова.

Під час свого виступу у парламенті Смолій заявив про систематичний політичний тиск на Нацбанк з метою ухвалення економічно необґрунтованих рішень.

“Як голова НБУ я понад два роки стою на сторожі інституційної спроможності центробанку. Разом з членами правління ми є щитом, що захищає нашу демократичну і аполітичну інституцію від впливів політикуму. І цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати”, – заявив він.

За його словами, тиск відбувається через суди, проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів правління.“Інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні. Необґрунтовані політичні оцінки політики НБУ та безпосередньо моєї діяльності як очільника інституції. Використання ради НБУ для створення корпоративного конфлікту всередині інституції. Усе це елементи одного ланцюга”, – сказав Смолій.

Перед цим фінансовий комітет Верховної Ради озвучив недоліки правління НБУ та Смолія.

Голова профільного комітету Данило Гетманцев відзначив досягнення Смолія на посаді – низьку інфляцію, стабільність золотовалютних резервів, та водночас назвав претензії, які мають депутати до голови НБУ.

“…Відсутність дешевого кредиту та обезкровлення економіки держави, яка так цього потребує. Зміцнення курсу гривні у другій половині 2019-го року від якої постраждав бюджет та експортери. Дефіцит готівкової валюти знову ж таки у березні 2020-го року”, – заявив Гетманцев.

“Ми маємо відповідально ухвалювати рішення і робити висновки”, – резюмував голова комітету.