У законодавстві про доступ до публічної інформації відбулися зміни. Відтепер декларації чиновників про доходи є обов’язковими для оприлюднення, а чиновники не мають права відмовляти журналістам у запиті.
Декларація про доходи або оприлюднення заробітної плати чиновника у засобах масової інформації, завжди викликає суспільний інтерес. А чому б ні? Протягом сучасного державотворення маємо сотні прикладів, коли державні чиновники за декларацією живуть дуже бідно, у той час будують вілли, їздять на дорогих автівках, дітей навчають у закордонних вишах, які оплатити будь-яка людина не спроможна. Щоби не допустити деяких крадіїв-чиновників до наступної каденції, журналісти мають право висвітлювати подібного роду інформацію. Та як тільки з’являється матеріал, виникають і нові проблеми: дзвінки з погрозами у кращому випадку, в гіршому – дескридитація чи закриття видання.
Щоб захистити себе від «нападів» чиновників, потрібно користуватися інструментами Законодавства про доступ до публічної інформації, правильно складати інформаційні запити та оскаржувати відмову у доступі до інформації.
Окрім цього, з 1 квітня 2014 року всі державні службовці України зобов’язані оприлюднити власні декларації про майно, доходи та витрати попереднього року (це регулює ст.12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції»). А щодо журналістського запиту, тут діє Закон України «Про доступ до публічної інформації», розділ ІІ, ст..6 , п.6, в якій йдеться «Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
У випадку, коли декларація за запитом не надається, журналіст вправі подати до Суду. Особи, які порушують законодавство про доступ до публічної інформації несуть винні у вчиненні таких порушень і несуть відповідальність.
Джерело: Моя Жовківщина