У партії Андрія Садового – черговий розкол. Всі пам’ятають, як у листопаді минулого року політична партія «Воля», кілька членів якої в списках «Самопомочі» увійшли до парламенту, мала намір створити міжфракційне об’єднання.
Цю ситуацію можна назвати першим дзвіночком, свідченням того, що у різношерстій «Самопомочі» є проблеми з пошуком компромісних рішень, передає ІА Корупція Інфо.
Голосування за нового генерального прокурора, яке відбулося у парламенті 10 лютого, породило ще один скандал, пов’язаний з партією львівського мера Садового. Депутата Ірину Суслову, яка всупереч рішенню фракції підтримала призначення Віктора Шокіна на пост генерального прокурора, було виключено з фракції «Самопоміч». Водночас, депутат стверджує, що перед цим жодного спільного рішення не було. Вона звинувачує керівництво «Самопомочі» у тому, що на засідання фракції запрошують не всіх депутатів, і, відповідно, при прийнятті ключових рішень – їхню думку ніхто не враховує.
У інтерв’ю «Вголосу» Ірина Суслова розповіла, як «Самопоміч» «злила» голосування за Держбюджет-2015 і про причетність Коломойського до фінансування передвиборчої кампанії партії Садового.
Після того, як 10 лютого ви проголосували за призначення Віктора Шокіна Генеральним прокурором України, в «Самопомочі» заявили про ваше виключення із фракції. Як ви сприймаєте таке рішення керівництва фракції?
Це не перше наше неспільне голосування. Ми голосували відмінно за проект Держбюджету 2015 року. Тоді фракція «Самопомочі» дала 10 вирішальних голосів.
Водночас я, як людина, делегована партією «Воля» в список «Самопомочі», за це рішення не голосувала. Я також не голосувала за законопроект № 1577, який передбачав зменшення видаткової частини для соціально незахищених верств населення, для пенсіонерів. Це взагалі скандальний законопроект, адже є висновок Комітету з прав людини та Уповноваженого із прав людини про те, щоб цього проекту не виносити на розгляд Верховної Ради.
Тому говорити про те, що голосування за призначення Генпрокурора було тим, що спричинило моє виключення із фракції «Самопомочі», не логічно. У нас із фракцією були розбіжності по багатьох законопроектах.
Керівник фракції Олег Березюк чітко заявив, що я перебувала там суто формально. На засідання фракції мене запрошували всього два рази. На одному, на початку роботи нового парламенту, я була присутня. Вчора, після того, як оголосили про моє виключення із фракції, мене також запросили на засідання, але я не пішла.
А це нормально, що на засідання фракції, де вирішують усі найважливіші питання щодо діяльності депутатів та узгоджують голосування щодо законопроектів, запрошують не всіх?
Звичайно, що ні. Однак секретаріат фракції прийняв рішення не запрошувати. От і мене, депутата фракції «Самопоміч», який був делегований від партії «Воля», за цей час запрошували на засідання фракції лише двічі.
А як тоді у фракції приймаються ключові рішення? Одноосібно її керівництвом?
Як і в більшості фракцій, в «Самопомочі» виносять проекти документів на розгляд, обговорюють їх, і більшість приймає рішення підтримувати чи не підтримувати цей законопроект на сесії.
На жаль, я була присутня на обговоренні лише двох чи трьох законопроектів під час першого засідання фракції, тому не можу сказати, як це постійно відбувається.
А хто «диригує» прийняттям рішень? Депутатами фракції керує лідер «Самопомочі» Андрій Садовий чи її керівник Олег Березюк?
Олег Березюк веде засідання фракції і задає тон парламентарям у їхній позиції щодо голосування. Але, щоб стверджувати, хто керує депутатами, треба бути на сто відсотків у цьому впевненою. Я ж була на засіданні фракції лише один раз.
Коментуючи ваше виключення із фракції, Єгор Соболєв заявив, що раніше ви неодноразово критикували співпрацю із «Самопоміччю». Які моменти викликали ваше незадоволення?
Особисто я не говорила про те, що не задоволена співпрацею із «Самопоміччю» – ще в листопаді минулого року національний з’їзд партії «Воля» прийняв рішення про визнання співпраці із «Самопоміччю» незадовільною. Це рішення є на сайті партії «Воля».
Так, я приймала особисті рішення у парламенті. Перш за все вони стосувалися бюджетних законопроектів, які є надважливими для країни. Знову згадаю голосування за Держбюджет і 10 вирішальних голосів від «Самопомочі». В ніч, коли голосували за Держбюджет на 2015 рік, ми всі домовились із «Свободою», представниками «Батьківщини» та позафракційними депутатами. Ми вимагали, аби не був порушений регламент і Закон «Про державний бюджет» було винесено на порядок денний не вночі, а наступного дня. Але фракція «Самопоміч» проголосувала вночі…
Можливо, у такому випадку моє голосування можна назвати незадоволенням у співпраці із фракцією. Я не знала тоді загальної позиції, оскільки мене не запрошували на засідання фракції.
Під час голосування за призначення Генерального прокурора ви також були єдиною і з фракції «Самопомочі», і з числа делегатів від «Волі», хто проголосував по-іншому. Виглядає так, що представники «Волі» фактично розчинилися у «Самопомочі». Чому так сталося?
Усіх членів «Волі», які напередодні виборів були делеговані до списку «Самопомочі», було виключено із партії. Закон передбачає призупинку членства у певній партії на момент передвиборчої кампанії, що ми і зробили.
Але було рішення, що після того, як ми пройдемо до парламенту, буде сформоване міжфракційне депутатське об’єднання чи групу, яка буде називатися «Воля». Це нормальна практика, зараз створюється багато таких об’єднань.
Однак після закінчення виборів ті, хто були делеговані в списки «Самопомочі» партією «Воля», не виконали рішення з’їзду і не створили об’єднання. Тобто із тих депутатів, які були делеговані в «Самопоміч» і поновили своє членство у партії «Воля», залишилась тільки я. Всі решту, як ви сказали, просто розчинилися в «Самопомочі».
До речі, люди, які йшли за списками «Самопомочі» до парламенту, дійсно самі фінансували передвиборчу кампанію? Бо дуже дивною виглядає заява Садового, що Ганна Гопко із доходом 20 тисяч гривень у місяць, серед інших профінансувала кампанію у кілька десятків мільйонів гривень.
Я точно знаю, що відбувалося фінансування виборчої кампанії окремими людьми, які були у списку партії. Правда, не знаю, які це були суми. Водночас за мене, як людину від «Волі», коштів ніхто не вносив. Єдине, що я робила – їздила у агітаційний тур.
Однак, щодо фінансування дійсно виникає дуже багато питань, оскільки вартість виборчої кампанії є досить великою. Звідки були взяті такі великі суми –залишається таємницею.
До виборів та після них чимало хто заявляв, що «Самопоміч» фінансує Коломойський. Можливо, це і є відповідь на запитання, звідки кошти на участь у виборах?
Я не можу щось стверджувати з цього приводу.
Чому тоді «Самопоміч» не захотіла позбавляти Коломойського контролю над «Укрнафтою»?
Була така історія. Ми з Юрієм Дерев’янком зареєстрували законопроект, який передбачає можливість позбавлення Коломойського здійснювати контроль над діяльністю акціонерного товариства. Але був ще аналогічний законопроект Радикальної партії, на користь якого ми зняли проект від «Самопомочі».
Парламентарі прийняли проект закону Радикальної партії, тепер немає можливості внести до нього зміни. Зараз це питання – у підвішеному стані. Щоб внести зміни до закону Радикальної партії, не вистачає голосів. А це означає, що всі олігархи в Раді залишаються при своїх інтересах. Однозначно можна говорити, що олігархи мають лобі у парламенті.