Держава може забрати банк у Коломойського за домовленістю – тоді можуть постраждати вкладники банку і політичні амбіції олігарха. А може забрати силою – в цьому випадку, з великою часткою ймовірності, від інфляції та девальвації постраждає все населення України і захитається сама влада.
У жовтні ряд ЗМІ вперше повідомили, що «Приватбанк», що належить олігархові Ігорю Коломойському, можуть націоналізувати розвиватимуть домовленості з МВФ, повідомляє Корупція. Інфо
Як повідомлялося, «Приватбанк» відчував системні проблеми внаслідок кредитування бізнесу Коломойського, а борг фінустанови перед НБУ на початку року становив понад 26 млрд. грн.
Глава Нацбанку України Валерія Гонтарєва заявила, що до кінця року буде зрозуміло, чи виконав «Приватбанк» план докапіталізації чи ні. За її словами, в банку завершується верифікація докапіталізації. Глава НБУ також повідомила, що інформація про стан кожного окремого банку є банківською таємницею.
Чутки продовжували повниться новими джерелами. Екс-губернатор Михайло Саакашвілі повідомив, що націоналізація може статися в будь-який момент. І якщо вона ще не відбулася, то це станеться вже буквально завтра.
«Зараз в Україні небезпечна ситуація. У грудні минулого року Гонтарева зробила заяву про те, що у Приватбанку проблеми і Коломойський продовжує перекачувати гроші. Уже тоді банк повинні були націоналізувати, щоб врятувати вкладників. Зараз МВФ вимагає його націоналізувати.
Уряд Гройсмана може врятувати 13 млн осіб, з них 7 млн пенсіонерів, але там є сотні тисяч бізнесів, яким не передбачається [виплата] в меморандумі МВФ. Це означає, що сотні тисяч бізнесів "ляжуть". Це може статися завтра вранці або через місяць», – зазначив екс-губернатор.
Кілька днів назад про це також повідомив голова Асоціації «Центр досліджень економічного і соціокультурного розвитку країн СНД, Центральної та Східної Європи», екс-глава НБУ, Сергій Арбузов. Він послався на законопроект 5482, який піднімає граничний держборг України на величезну суму – 133 млрд. грн.
Прес-служба «Приватбанку» назвала інформацію в ЗМІ про націоналізацію фейковий і пов'язала її поява зі спробою дестабілізації політичної ситуації в країні.
Як говориться в повідомленні прес-служби, на Україні сьогодні немає юридичного поняття і законодавчого шляху «націоналізації» того чи іншого стабільно працюючого банку.
Що правда, а що брехня не наважуються сказати ні політологи, ні експерти, але інформаційна машина спрацювала і 14 грудня стався черговий обвал гривні. Безготівковий курс долара на тлі чуток про націоналізацію «Приватбанку» підскочив на 17 копійок, і зафіксувався в рамках 26,34-26,38 грн./$.
Остаточно курс сформувався після того, як стало зрозуміло, що на міжбанку більше не залишилося долара при наявності поточного попиту. Через чутки про націоналізацію банків експортери перестали продавати валюту.
Директор Аналітичного центру України Олександр Охріменко розмістив відео, в якому пояснив, яким чином може пройти націоналізація. За його словами, це може статися двома способами.
Сценарій 1.
«Власники «Приватбанку» – Коломойський і Боголюбов приймають рішення про збільшення статутного фонду банку. Це досить просто. Після цього реєструється в комісії з цінних паперів нова емісія акцій, потім власники звертаються до Мінфіну з проханням викупити акції.
Чисто технічна процедура. Кабмін повинен розглянути і за підсумками Мінфін робить емісію ОВДП (облігації внутрішньо-державної позики – ред.) І вносить до статутного фонду Приватбанку ОВДП. Статутний фонд збільшується і контрольний пакет переходить власникам «Приватбанку». Тоді збирається збір акціонерів, і керівником банку стає представник Мінфіну.
Сценарій 2.
«НБУ вводить тимчасову адміністрацію. Тимчасовий адміністратор може приймати рішення про емісію акцій. Потім Мінфін приймає рішення про викуп емісії ОВДП. ОВДП вноситься до статутного фонду Приватбанку. Знову призначається керівник від Мінфіну і банк продовжує працювати. Всі депозити і кредити як були, так і залишаться», – стверджує експерт. 00
На думку Охріменка, зараз йде торг між президентом України Петром Порошенко і Ігорем Коломойським. «Порошенко тисне на Коломойського: або ми вводимо тимчасову адміністрацію і за рахунок своїх ресурсів міняємо власника, або Коломойський робить емісію і викуповує контрольний пакет. Чим цей торг закінчиться, невідомо. Але це не таємниця, що Порошенко хоче стати головним олігархом.
Якщо він забере "Приват", то забере контроль над фінансовою системою України», – підсумував Охріменко. Однак для населення, на думку Охріменка, не має ніякого значення, хто є власником банку. У будь-якому випадку, вклади будуть захищені.
Боротьба монополістів Зараз на Україні може початися великий переділ влади, між головними олігархами країни – Петром Порошенко і Ігорем Коломойським. Чи піде Порошенко на компроміс з Коломойським або атакує свого основного конкурента, можна тільки припускати.
Своєю думкою поділився директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна», політолог Єрмолаєв Андрій Васильович.
«На Україні є два великих бізнесу, від положення долі яких залежить як економічне, так і політичне майбутнє країни – це президентський бізнес і фінансова структура групи «Приват», зокрема доля системного банку «Приватбанк». Уразливість української економіки і політичного процесу, яка зведена до монополії цих бізнесів, пов'язана зі специфікою політичної ситуації, яка складалася упродовж трьох років.
Зараз можна чітко визначити як новий режим з його специфікою до прагнення до повної монополією, видавлювання конкурентів, до створення умов для бізнес-автократичної моделі, де на двох діляться всі сфери впливу.
Спочатку ці два бізнесу прагнули до якоїсь асоціації. Зокрема, про це говорить догляд Коломойського в політику і позиціонування його як одного з двох великих союзників нового режиму. Однак зараз між Порошенком і Коломойським назріває реальний конфлікт», – вважає Єрмолаєв.
«Я думаю, найближчим часом президент і його команда навряд чи зважаться на конкретного роду дії, тому що політизація двох провідних бізнес-груп в країні – це шлях до нових економічних потрясінням, до якого нинішній режим не готовий, і буде всіляко намагатися його уникнути.
Те, що ми увійшли в фазу нового олігархічного протистояння – це факт. Сюжет буде залежати від того, яку позицію займе Ігор Коломойський в цій грі, чи буде він договороспособен з Порошенком, або він буде боротися за новий формат влади – візьме участь і стане політичним інвестором дострокової зміни влади.
З огляду на все компоненти сценарію, корупційні скандали, початок соціальних потрясінь, пов'язаних з економічними становищем, вимогою політиків про дострокові вибори, зараз все залежить від самого Коломойського», – вважає експерт. У будь-якому випадку, вся ця історія – негативний сигнал для економіки. Економіка України входить в нову форму дестабілізації.
«Зараз це всього лише інформаційний фетиш. Однак, якщо зараз не відбудеться нового компромісу між Порошенком і Коломойським, а ціною компромісу буде представленість інтересів Коломойського в новому режимі, то Україну чекає велика війна», – підсумував Єрмолаєв.