З представника Української православної церкви зняли анафему. Таке рішення було прийнято на засіданні Синоду Вселенського Патріархату, який проходив у Стамбулі.
З предстоятеля Української православної церкви Київського патріарха Філарета зняли анафему. У Священному Синоді обговорювалися, зокрема, церковні справи України, в присутності його Високоповажності архієпископа Данила Памфілона і Його Преосвященства Єпископа Іларіона з Едмонтона, Патріарший Екзарх в Україні.
Джерела зазначають, що Філарет був схвильований, та емоційно відреагував на прийняті Синодом рішення.
"Найближчим часом ми, по-перше, об'єднаємося, а, по-друге, отримаємо Томос про автокефалію Української церкви – вже єдиної української церкви, яка увійде в молитовне єднання з іншими помісними православними церквами", – прокоментував дану подію патріарх Філарет.
Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня
Однією з перших патріарха Філарета привітала Ірина Геращенко
Віце-спікер Верховної Ради України, вона заявила, що новина про зняття анафеми з українського патріарха – довгоочікувана новина. Також Геращенко закликала помолитися за здоров'я Філарета і порадіти.
Політолог Володимир Фесенко заявив, що після того, як апеляція українського патріарха задоволена, є всі шанси отримати автокефальний статус УПЦ.
Політолог Вадим Карасьов переконаний, що така "націоналізація релігії" державою є цілком природною і характерною для всього європейського континенту.
"Сам по собі факт отримання автокефалії не вирішує проблеми європеїзації країни. Але зараз це ще один удар по "русскому міру "- УПЦ або приєднається до об'єднавчих процесів, або через деякий час перетвориться з мажоритарної в міноритарну церкву", – сказав Карасьов.
Вселенський патріархат може закласти в документ про визнання автокефалії певні умови щодо посилення свого впливу в Україні, вважає директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горевий.
"Наприклад, що святе миро Київ буде отримувати від Вселенського патріарха. Миро – це речовина, яка необхідна для здійснення церковних таїнств – перш за все, хрещення", – зазначив релігієзнавець. За його словами, Константинопольський патріархат може також прописати необхідність апеляції з міжправославних питань до його престолу.
Скептично до заяви Синоду Вселенського патріархату поставився колишній прес-секретар УПЦ Станіслав Речинський. Він визнав, що зняття анафеми з предстоятелів українських православних церков є важливим кроком. Але зазначив, що "томосу так ніхто і не дав, так само, як і автокефалії".
"Адже зрозуміло було, що й не дадуть до об'єднавчого Собору. Цю вимога Константинополь давним-давно вже висував", – вважає Речинський.