Україна готова експортувати зернові на міжнародний ринок і переговори про розблокування постачань перебувають на фінальній стадії.
Про це сказав глава МЗС Дмитро Кулеба в інтерв’ю іспанському виданню El Pais.
“Ми за два кроки від домовленості з Росією. Необхідно вирішити питання безпеки, пов’язані з позицією Росії. Ми у фінальній фазі й зараз все залежить від Росії. Якщо вони справді захочуть, то скоро почнеться експорт зерна. Якщо вони використають це, щоб продовжувати грати у свої “Голодні ігри”, вони продовжуватимуть наполягати на важливості переговорів”, – сказав Кулеба.
Міністр додав, що бачить лише одну потенційну причину, чому Росія може змінити свою позицію щодо блокади зерна.
“Вони хочуть показати країнам Африки та Азії, що хочуть позбавити їх від нестачі їжі. Але правда і в тому, що Росія не зацікавлена, щоб Україна експортувала, тому що вони знають, що якщо ми будемо експортувати, то отримаємо дохід від міжнародних ринків, і це зробить нас сильнішими”, – сказав він.
Напередодні МЗС підтвердило проведення 13 липня чотиристоронніх переговорів у Стамбулі щодо вивезення українського зерна за участі України, Туреччини, ООН і Росії.
Про це йдеться в коментарі речника МЗС Олега Ніколенка, який є в розпорядженні “Європейської правди”.
“Україна виступає за те, щоб питання розблокування українського зерна вирішувалося під егідою ООН. У цьому контексті ми вдячні генсекретарю Антоніу Гутеррішу за активні зусилля з пошуку рішення, яке гарантуватиме безпеку південних регіонів нашої держави”, – зазначив Ніколенко.
Він додав, що на чотиристоронніх переговорах у Стамбулі “обговорюватимуться модальності функціонування морських коридорів для експорту зернових”.
“При цьому ключовим елементом позиції української сторони залишатимуться питання безпеки”, – наголосив представник МЗС.
В Туреччині заявили, що “близькі до вирішення проблеми зернового коридору” для експорту української продукції через Чорне море.
“Ми є сусідами по Чорному морю і з Україною, і з Росією. Ми встановили дуже теплі відносини з паном Путіним і паном Зеленським і провели дуже ґрунтовні переговори”, – зазначив міністр оборони Туреччини Хулусі Акар в інтерв’ю для Global Haber.
За словами міністра, влада Туреччини не визнає окупацію Криму і поважає територіальну цілісність України.
Чиновник зазначив, що його країна намагається домовитися про тимчасове припинення вогню, щоб покращити гуманітарну ситуацію.
“Тепер, в останній момент, до якого ми підійшли, виникла проблема із зерном. Ми знаходимося в контакті з Росією, Україною та ООН для вирішення. Ми близькі до вирішення проблеми зернового коридору”, – наголосив Хулусі Акар.
Як відомо, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган провів телефонні розмови з Путіним і Володимиром Зеленським, у яких обговорили проблеми вивезення зерна з України і необхідність створити коридори у Чорному морі.
Ердоган наголосив, що прагне, аби в Україні настав мир, і заявив, що Туреччина продовжує працювати над розробленим ООН планом постачання українських зернових продуктів на світовий ринок, – повідомляє канцелярія турецького президента.
Турецький лідер заявив, що вирішення війни між Україною та Росією “в будь-якому випадку буде дипломатичним шляхом” і запевнив, що Анкара готова запропонувати будь-яку підтримку, зокрема сприяння та посередництво, у Стамбульському процесі.
Своєю чергою Володимир Зеленський повідомив, що в розмові з Ердоганом “подякував за висловлені співчуття щодо чергових мирних жертв агресії РФ” і обговорив важливість розблокування портів та відновлення експорту зерна.
“Також маємо запобігати вивезенню Росією нашого зерна з тимчасово окупованих територій”, – зазначив глава держави у Twitter.