4 липня українські поліцейські відзначають професійне свято — День Національної поліції України. Вперше його відсвяткували у 2018 році, а сама поліція з’явилася в Україні шість років тому.
Керівника МВС Арсена Авакова, який вже більше семи років обіймає цю посаду, напівжартома називають «вічним міністром». Головний довгожитель української політики зосередив у своїх руках великий людський та грошовий ресурс — фактично він контролює 140 тис. поліцейських, впливає на Національну гвардію та батальйон Азов, а також 7% держбюджету, виділеного на Міністерство внутрішніх справ у 2021 році.
Авакову вдалося пережити одного президента — Петра Порошенка — та одразу трьох міністрів — Арсенія Яценюка, Володимира Гройсмана й Олексія Гончарука, — щоразу виходячи сухим із води, незважаючи на жодні гучні скандали і високий антирейтинг у -48%.
У розмові з НВ перша голова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе, яка раніше була радницею Авакова, стверджує – спочатку у міністра було прагнення до втілення реформ, але потім «політика знову з’їла все».
«Коли ми почали створювати Патрульну поліцію, звичайно, без підтримки Міністерства внутрішніх справ нічого б не вийшло. Це абсолютно точно — без інфраструктури і всього цього ми б нічого не зробили, це дуже важливо. <…> А після виборів 2019 року я думала, що все зміниться, <…> зміниться міністр.
Тому що це дуже природно, коли завдяки виборам змінюється вища влада, приходять абсолютно інші[люди]. Але так вийшло, що політика знову з’їла все — і погляди, і реформи. Тому слід побудувати державні інститути, які дійсно зовсім не залежать від персоналій, політичних фігур, і повністю реформувати і судову систему, і прокуратуру. Оскільки поодинці поліція ніколи нічого не зможе зробити, в жодній країні», — зазначила вона.
На думку Деканоїдзе, рішення Зеленського залишити Авакова в команді Кабінету міністрів могло бути питанням «попиту та пропозиції».
«Що стосується самого Авакова — це, напевно, питання до пана президента. Можливо, це був якийсь demand-supply [попит і пропозиція] під час виборів», — говорить екскерівниця НПУ.
Втім, найближчим часом позиції Авакова можуть похитнутись, повідомляють джерела НВ. Офіс президента вже у вересні визначиться з наданням дозволу на голосування щодо торішньої постанови Верховної Ради про звільнення міністра, повідомили виданню співрозмовники з фракції Слуга народу.
Водночас, як поясняв НВ близький соратник президента України Володимира Зеленського, глава держави поки що не визначився, чи звільняти «вічного» керівника МВС.
Разом із негативним рейтингом довіри до Авакова від’ємною наразі є довіра українців і до правоохоронних органів загалом.
Згідно з опитуванням Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва від травня 2021 року, за останній рік Міністерство внутрішніх справ трохи покращило свої показники, але воно все ще має високий антирейтинг довіри, що складає -43% (минулого року цей показник становив -46%).
Деканоїдзе впевнена — проблема в провальній атестації правоохоронців, яка, за її словами, дозволила багатьом «старим обличчям» повернутись на посади завдяки судам.
«Судова система повернула їх назад — тих, кого ми звільнили (не тільки я, а й комісії). Був дуже великий спротив. Я зараз згадую, який був тиск — відверто кажучи, це жах. Думаю, що атестацію потрібно було проводити ще жорсткіше, змінювати всіх начальників на рівні областей, всіх заступників начальників, менеджмент. Судова система, яка вирішила повернути назад абсолютно всіх, — це велика трагедія. Потрібно було позбутися баласту, який тоді був», — стверджує перша голова Нацполіції.