Після "тривожного" дзвіночку Львівської породіллі про жахливе ставлення до неї і прайс цін у пологовому Львова, Корупція.інфо вирішила дослідити чи дотримуються таких же правил у іншому місцевому пологовому будинку, що на вулиці Батальній чи як офіційно – Львівський обласний державний перенатальний центр.
За винятком приватних клінік, пологи в Україні офіційно є безкоштовними. А от на практиці, щоб підготуватися до них і народити дитину, деякі матері платять лікарям сотні умовних одиниць. Це дає підстави деяким жінкам стверджувати, що народження дитини — така ж розкіш, як, наприклад, купівля імпортного авто. У скільки ж насправді обходиться народження дитини в Україні?
Згідно із законом, пацієнтка має право самостійно обирати пологовий будинок, навіть якщо її лікар-гінеколог рекомендує не той заклад, який до вподоби вагітній. Але на практиці, щоб народити не за місцем прописки, а там, де серденьку заманеться, у лікарнях встановлюється фінансовий бар’єр під назвою «благодійний внесок».
Чимало відгуків віднайдено в одній із соціальних мереж, де жінки, які вже народжували в лікарні на вулиці Батальній залишали свої враження від лікарів, та розмір коштів, які вони сплачували для того, аби вдало і безпечно народити.
Адміністратор форуму задав певні критерії за якими породіллі ділилися деталями спілкування з певним лікарем, який приймав у них роди:
1.П.І.П
2.Коли народжували
3.Коротко відгук (пару слів)
4.Пологи КК чи природні
5.Ціна за пологи
6.Чи звернулись би наступний раз до цього лікаря
Гарний відгук у соцмережі залишила Ольга, котра народжувала дитину ще у 2010 році, про лікаря:
1.Литвинчук Любомира Петрівна
2.24.04.2010
3.Хороший спеціаліст, уважна, віповідальна, надійна, приходила кожний день (до родів я лежала в лікарні майже 3 місяці), вдруге народжувати піду до неї.
4. Природні пологи (нескладні)
5.400 у.о.
6.Так
Також було чимало позитивних відгуків про іншого. Для прикладу один з них від імені Лілії:
1. Лех Володимир Любомирович
2. 27.10.2010
3. ДУЖЕ хороший спеціаліст, пунктуальний, уважний, післяч пологів по два рази на день мене оглядав, (до інших мамочок їх лікарі заходили всього один раз),якби не він, мене б кесерили!
4. природні
5.600 у.о.
6. ОДНОЗНАЧНО!!!!
На цьому можна було б і зупинитися, адже більшість породіль стверджували про професіоналізм саме цих лікарів, якщо б не одне. Ще нами було віднайдено декілька породіль, які поділилися шокуючою правдою про меркантильність лікарів на Батальній:
Скажу Вам так…..це просто ЖАХХХ! Настільки халатне відношення ….. гроші гроші гроші….а якшо не даєш зовсім інша розмова. Мене мучили 24 год.схватки ужасні замість того щоб стимулювати мене кололи навпаки щоб схватки пройшли бо йшло до ночі , і ніхто не хотів вночі сидіти наді мною!!! Зранку дальше схватки ужасні. Нікому немає до мене діла! Потім я вже в плачі попросила укол, щоб зменшити болі. Але анастезіолог вколов таку дозу, що мені просто відняло від грудей до коліна. Схватки йдуть, а я просто нічого не відчуваю! І тоді зранку, коли дитинка ледве вже дихала, мене повезли кесерити, причому зробили не косметичний шов, а так горизонтально.
Потім коли я заплатила недостатньо грошей , мене лишили в пологовому на 10 діб, вигадуючи різні діагнози! Відправили мене в одиночну палату, де немає ні туалету ні душу! Спека в палаті 35 градусів, а лікарці просто в д*пі, що я і дитина мучимося.
Нікому не раджу, нікому родити на Батальній! В палатах жах, як в комунальному гуртожитку!
Автор відгуку побажала залишитися анонімом і наразі не можна стверджувати про погані умови в цій лікарні, адже зміни все ж відбулися. Але при недостатній оплаті – невідповідне обслуговування. Називалися певні суми, які вводять в шок кожного:
Коліжанка народжувала на Батальній, був неплановий КР, заплатила $800 (!!!), аж мурашки по шкірі. Це явно забагато, усі, шо лежали з нею платили по $500 максимум. Все через те (так вона вважає), шо не домовилася наперед з лікарем, скільки би коштував КР, в разі чого… А було все так: після КР, її чоловік дав лікареві $500, він сказав – "замало", ше тре $200 – комусь-там і $100 комусь-там… Це було влітку 2008. Такі справи.
Таке ставлення до породіль є шокуючим, а вимагання грошей за те, що жінка хоче народити в комфортних умовах в державній установі підводиться під статтю "Стаття 189. Вимагання. Кримінального Кодексу України". На жаль, рідко котра з вагітних жінок наважиться писати заяву на халатне ставлення і вимагання грошей, тому і почуваються лікарі безнаказанними. Адже від грошей, які йдуть в кишені лікарів залежить чи народиться здоровою дитина, а ці гроші вони виправдовують благодійним внеском, без якого породілля з дитинкою підпадають під великий ризик через халатність лікарів.
Кожна майбутня мама хоче народжувати в гарних умовах. А українські жінки чомусь звикли до того, що без грошей до них будуть ставитися, як до пустого місця. І багато хто перед походом до пологового будинку діє за таким сценарієм:
- 1. Жінки читають на інтернет-форумах сотні історій про те, «кому, коли і скільки треба дати на лапу».
- 2. Слухають історії своїх подруг про те, як вони платили благодійні внески, і гроші лікарям: «ну, а як інакше?».
- 3. Приймають як належне той факт, що без грошей її на поріг лікарні ніхто не пустить (закони ж у нас не працюють!).
Можливо, саме тому, що цей алгоритм дій занадто глибоко в’ївся у свідомість українців, я не раз чула від своїх знайомих, які працюють у силових органах фрази на кшталт «заплатив за пологи – бо так спокійніше».
Лікарня на Батальній це не виключення з правил, це і є правило, адже у будь-якій лікарні тобі кланятимуться і доглядатимуть лише після тримання "зелененьких" купюр у своїх руках.
Фахівці стверджують: народити безкоштовно в Україні цілком реально. Але це завжди лотерея, прогнозувати результати якої не візьметься ніхто.
Народити здорову дитину в Україні – нині є великою проблемою. За статистикою, лише кожні четверті пологи проходять без ускладнень. А кількість абортів в Україні у 1,2 рази перевищують кількість пологів.
Борзик Олена