В Україні вже за кілька днів Кабінет міністрів ухвалить остаточне рішення щодо перегляду тарифу на газ для населення. Вартість блакитного палива може зрости з 6,9 до 10,5 грн/куб.
Без підвищення тарифу на газ Україна ризикує не отримати черговий кредитний транш МВФ. А це може призвести до загроз фінансовій стабільності, браку валюти і уповільнення економічного зростання.
"Уже прийняте політичне рішення підвищувати тариф. Єдине питання: чи це буде підвищення до 10 грн/куб, чи до 11,4 грн/куб. Уряд намагається утримати подорожчання, але ціна відмови від зростання тарифів занадто велика, тому йти на такий крок не будуть. І це вже точно. Я б сказав, що треба готуватися до тарифу більше 10 грн/куб вже у жовтні ", – розповіло джерело в уряді.
Альтернатива такого рішення – відмова від спеціальних зобов'язань. В такому випадку українці купуватимуть блакитне паливо за тими самими цінами, що і промисловість. На даний момент це понад 10 грн за куб, а взимку ціна може зрости до 11-12 грн. Також уряд розглядав варіант чіткої прив'язки до імпортного паритету, з урахуванням витрат на транспортування. В такому випадку кубометр блакитного палива міг подорожчати вже у жовтні до 11,47 грн.
Популярне: На кожну дитину по 800 гривень: хто з батьків має право на соціальну пільгу від держави
Новий варіант формули призвиде до того, що ціни на німецькому хабі враховуватимуть за період в шість, а не 12 місяців, як зараз. Зокрема це рішення дозволило знизити обгрунтований тариф для населення.
Нагадаємо, українці, які не зможуть платити за новими тарифами, мають право оформити субсидію. У такому випадку за комунальні послуги доведеться віддавати певний відсоток своїх доходів, незважаючи на розмір тарифів.
Раніше повідомлялося, що у березні 2018 року Кабінет міністрів продовжив спецзобов'язання "Нафтогазу" на продаж газу населенню, а також залишив незмінним тариф до червня 2018 року.
Ціна на газ для населення становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн за тисячу кубометрів.
Підвищення цін на газ вимагає постанова Кабінету міністрів № 187 від 22 березня 2017 року, розроблена Міністерством економічного розвитку і торгівлі.
Так, відповідно до документу, вона розраховується на базі імпортного паритету (середня ціна імпортного газу за певний період — ЕП).
Уряд повинен був опублікувати цей показник ще 1 липня 2017 року. Замість цього 26 вересня 2017 року Кабмін протокольним рішенням відклав дату публікації на невизначений термін.
Відстрочити оприлюднення ціни вирішили до узгодження механізму її визначення з МВФ та Європейським енергетичним співтовариством. До публікації рішення ціна залишиться на поточному рівні — 4,942 тис грн за тисячу кубометрів без ПДВ.
За методикою, яка діє в даний момент, якщо за підсумками року є відхилення "плюс/мінус" 10%, ціна на наступний опалювальний сезон повинна переглядатися.