image

До коридору 21-23 грн зц2а долар почали пристосовуватися економіка і населення, але ситуація залишається нестійкою

Яким буде курс долара, знати хочуть багато, але достовірного прогнозу навіть на один день зараз не може дати ніхто. Всі передбачення, які роблять окремі експерти та організації, базуються на деякому наборі припущень, припущень і просто очікувань, тому оцінки можуть бути тільки імовірнісними. І достовірність їх не може бути високою за визначенням, оскільки ніхто до кінця не знає моделі, яка описує зараз динаміку валютних курсів. Щоб переконатися в цьому, досить подивитися, які прогнози робилися в травні на курс в червні і порівняти їх з фактом.

Тому ми будемо говорити про припущення щодо курсу долара на найближчу перспективу і про поточний стан факторів, які впливають на достовірність цих припущень.

Як курс встановлюється

З 31 березня офіційний щоденний курс гривні до долара Національний банк розраховує як середньозважене значення курсу за всіма укладеними договорами купівлі та продажу валюти за день на міжбанківському валютному ринку. До 18:00 він публікується на сайті НБУ і починає діяти з наступного робочого дня. Тобто курс, встановлений на останній робочий день тижня або в передсвятковий день, буде діяти протягом наступних за ним вихідних або святкових днів, а також у перший робочий день.

Але офіційні курси валют використовується тільки при веденні обліку, здійсненні митних платежів та деяких інших операцій, без зобов'язань НБУ купувати і продавати валюту за встановленим ним курсом. Підприємства та фізособи купують і продають валюту за іншим курсом. Зокрема, готівкову валюту офіційно можна купити і продати в касах банків або в обмінних пунктах. Курс там може бути будь-яким, але не відхилятися більше, ніж на 5% від офіційного (згідно з листом НБУ №24-011 / 64178 від 4 листопада 2014).

Крім готівкового курсу валют, населення може зіткнутися і з безготівковим курсом, наприклад, коли оплачуються банківською картою з гривневим рахунком покупки в зарубіжному інтернет- або реальному магазині. На ці курси вищевказане обмеження НБУ не поширюється. Тому на початку поточного року, коли офіційний курс не мав нічого спільного з реальністю,карткові курси часом наближалися до курсу "чорного" ринку. Зараз же ці курси практично ідентичні готівковим. Так 3 липня середній картковий курс був 21,20 / 22,67 грн за долар, а готівковий – 21,47 / 22,64 грн (за даними: finance.ua).
 

dollar

Курсові прогнози

Вище ми сказали, що офіційний курс визначається за результатами торгів на міжбанку, тобто НБУ, здавалося б, не впливає на нього, а просто обробляє статистику.

Але це не так. По-перше, Нацбанк встановлює правила і обмеження, які чинять сильний вплив на міжбанк. По-друге, НБУ може виходити на міжбанк, купуючи або продаючи валюту, щоб утримувати курс в межах, які вважаються ним прийнятними (з початку року НБУ вже купив на міжбанківському валютному ринку $ 1,3 млрд і відправив їх у резерви).

Говорячи про курс гривні, при якому рахунок поточних операцій буде збалансований, глава НБУ недавно заявила, що як і раніше орієнтується на валютний коридор 20-22 гривні за долар. Так само вона вважає, що середньорічний курс гривні 21,7, при якому зверстаний бюджет поточного року, залишається реальним. На це ж значення орієнтовані курсові параметри,закладені в програмі МВФ. Але якщо проаналізувати динаміку курсу, то можна припустити, що нижньою межею валютного коридору НБУ і уряд вважають не 20, а 21 грн, а верхній цілком може бути і 23 грн.

Ці параметри, зараз, схоже влаштовують уряд, тому вони дозволяють мати підвищені гривневі доходи бюджету, та й бізнес до них почав пристосовуватися. Взагалі ж багато представників бізнесу кажуть, що їм не стільки важливий сам курс, як його стабільність.

Змирення з такою курсовою політикою почало демонструвати і населення. За підсумками перших п'яти місяців року воно продало банкам валюти на $ 619 млн більше, ніж купило. У минулому ж році воно купило її на $ 2410 млн більше, а в 2013 р – на $ 2880 млн більше. Хоча, звичайно, зараз багато людей здають валюту не через втрату довіри до неї, а просто тому, що не вистачає гривень для задоволення поточних потреб.

 

Але ситуація на валютному ринку залишається складною. Це підтверджують і результати нещодавно опублікованого консенсус-прогнозу Міністерства економічного розвитку і торгівлі (усередненого прогнозу опитаних експертів). У ньому говориться, що під кінець цього року курс долара в Україні може сягнути майже 25 грн, а середній курс за рік складе 23,65 грн. Сумніви експертів засновані на тому, що ситуація на валютному ринку значною мірою знаходиться поза межами впливу НБУ і Кабміну.

Що працює на стабільність курсу

Відзначаються позитивні зміни в економіці країни. Реальний ВВП у другому кварталі 2015 року, за оцінками Нацбанку, в порівнянні з першим кварталом майже не змінився після падіння на 5,3% у першому кварталі в порівнянні з четвертим кварталом 2014 Поступове відновлення економічного зростання в порівнянні з попередніми кварталами очікується з третього кварталу, насамперед за рахунок чистого експорту і завантаження потужностей.

У першому півріччі до зведеного бюджету надійшло на 66,2 млрд грн, або на 33,5%, більше аналогічного періоду попереднього року. Індикативні показники Мінфіну виконано на 106%, додатково забезпечено 12,4 млрд грн. З початку року підприємствам на рахунки відшкодовано 26,7 млрд грн ПДВ.

Починаючи з другого кварталу, відновився приплив депозитів у національній валюті. Це послаблює тиск на курс.
Представники МВФ схиляються до того, щоб все ж таки виділити Україні $ 1,7 млрд другого траншу кредиту за програмою EFF.

Якщо угоду про реструктуризацію зовнішнього боргу буде досягнуто, то експортери більше повірять у стабільність курсу, почнуть охочіше продавати валюту, що спростить завдання підтримки стабільності на валютному ринку.

Що може розхитати курс

Якщо ж не вдасться досягти угоди про реструктуризацію зовнішнього боргу, то ймовірний дефолт. Керівники НБУ та уряду запевняють, що він ніяк не може негативно позначитися на валютному ринку, швидше, навпаки. Але паніка цілком можлива, а вона обов'язково призведе до стрибка курсу долара.

"Нафтогаз України" більше не купує валюту з резервів Нацбанку, а виходить на міжбанківський ринок. Зараз там спостерігаються надлишки валюти, тому "Нафтогаз" відносно легко може задовольняти свої потреби. Але якщо ситуація зміниться, то "Нафтогаз" може почати тиснути на обмінний курс через міжбанк.

Негативно на валютний ринок впливає і Верховна Рада, яка не тільки приймає "шкідницькі" по відношенню до національної економіки закони (наприклад, про реструктуризацію валютних кредитів), але і не приймає закони, які необхідні для отримання $ 3 млрд допомоги від МВФ та Світового банку.

Можливе погіршення економічної ситуації в Європі через грецьку кризу позначиться на українському експорті та неминуче позначиться на валютному ринку.

Головний же ризик пов'язаний з ситуацією на Донбасі. У разі активізації бойових дій, курс валют знову почне зростати.