Народних обранців, які повинні були залишитися в країні у важкий час, розкидало по всьому світу. Деякі з них, піджавши хвости, втекли за кордон, приховуючи це під гуманітарною діяльністю. Проте вантажі цих «колядунів» не можуть доїхати до України.

Цього разу ми розповімо про так званих «13 друзів Оушена» або, щоб бути точнішими, систему «Шлях». Мова йтиме про депутатів місцевих рад, які, в різні періоди, але під час повноформатної війни, покинули Україну і досі не повернулися. Не дивно, що серед тих, хто зник, виявились представники ОПЗЖ.

Серед них — 31-річний депутат Харківської обласної ради Віталій Абрамов. Йому легко вдалося перетнути кордон, оскільки Харківська обласна військова адміністрація внесла його як волонтера до системи «Шлях». Автомобіль, на якому виїхав Абрамов, того ж дня повернувся в Україну, але вже без нього.

Недалеко втік і другий представник ОПЗЖ, тільки тепер вже з Дніпропетровищини, 35-річний Максим Кривда. За даними джерел, у Держприкордонслужбі, він залишив країну ще у грудні 2022 року й виїхав потягом як волонтер за дозволом від Дніпропетровської обласної військової адміністрації.

Взагалі, мав би повернутись до 15 січня. Натомість наступного дня після виїзду Кривда підключився онлайн до сесійного засідання: його включили через аудіозв’язок разом з іще 11 депутатами. Але після цього дивом мобільний номер телефон Кривди припинив обслуговуватися, а на електронні листи він теж не відповідає.

На цьому втікачі від ОПЗЖ не закінчуються. Ще один депутат уже Харківської районної ради, 39-річний Станіслав Лебедєв, за даними джерела у ДПСУ, також скористався потягом для перетину кордону. Він виїхав з України у листопаді 2022 року, після чого зник.

Що цікаво, Лебедєв, який став депутатом від ОПЗЖ, вказував у декларації, що він безробітний і не має доходів – про це повідомляв Харківський антикорупційний центр. У 2021 році Лебедєву таки вдалось знайти роботу і одразу на керівній посаді – його призначили директором комунального підприємства “Підземне місто”.

До системи “Шлях” Станіслава Лебедєва внесло Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Всі номери телефонів, які знайшли журналісти, вже неактуальні, а у райраді повідомили, що Лебедєв не прийшов жодне з засідань сесії, які проводили протягом 2022-2023 років, але заяви на складання депутатських повноважень він теж не подавав.

Відзначилися й депутати інших партій. Наприклад, ще у вересні 2022 року, виїхав 43-річний священик і депутат Херсонської райради від “Європейської солідарності” Ігор Семеніхін.

Також 46-річний депутат Соледарської міської ради, Сергій Петров, покинув Україну. Відомо, що на початку 2023 року він став об’єктом репортажу від “Суспільного”. З цього відео стало відомо, що Петров працював 25 років у ДП “Артемсіль”, а після вторгнення відправився з сім’єю у Дніпро, а звідти – у Павлоград, де розпочав працювати на шахті.

Проте, за місяць після виходу репортажу, Сергій Петров покинув Україну використовуючи систему “Шлях”, до якої його включила Волинська обласна військова адміністрація.

Ще семеро депутатів місцевих рад не просто виїхали за кордон, а відверто показали, що їм чхати на подальшу долю їхніх обранців й взагалі поскладали мандати.

Ну й як ви розумієте, це далеко не кінцевий список місцевих депутатів, які чхати хотіли на виборців і український народ, і просто втекли за кордон, адже окрім системи “Шлях” є й багато інших варіантів виїзду.