Тільки на закупівлю шкільних автобусів в деяких галузях держава втрачає від 100 000 грн до 360 000 грн за кожен транспортний засіб.

В Україні 4 великих заводи виробляють дану продукцію і ціна (згідно з опублікованими даними Вісника держзакупівель) коливається від 1,32 до 1,69 млн грн.

Місцеві чиновники в Черкаській і Миколаївській областях вже придбали 22 шкільних автобуси за максимальною ціною пр-ва ПАТ «Черкаський Автобус» за 1,68-1,69 млн грн на загальну суму 26,9 млн грн. Таким чином, держбюджет вже переплатив близько 8 млн грн (якщо порівнювати з мінімальними цінами, за якими автобуси купували в інших областях).

Одна з найбільш часто використовуваних схем закупівлі продукції за завищеною ціною відносно проста. Місцеві чиновники (швидше за все, за «винагороду», за інсайдерською інформацією, за підготовку ТЗ за «школярам» чиновники отримували до 100 000 грн) пишуть «правильне» технічне завдання для тендеру, під яке підходить продукція певного заводу. У підсумку, на тендер виходять представники (дилери) одного і того ж заводу. Ціни на продукцію, природно, у всіх учасників тендеру завищені. Формально закон не порушений. Державі доводиться переплачувати.

За схожою схемою намагалися закупити 7 шкільних автобусів в Херсонській області. Однак за підсумком скарги в АМК його підсумки поки що призупинено, йде розгляд справи.

Львівські чиновники також вирішили заробити на дітях і підготували «спеціальне» технічне завдання на закупівлю 90 шкільних автобусів під одного з виробників. Враховуючи підсумки попередніх торгів, переплата за автобуси може становити від 9 млн грн до 32 млн грн. Тендерні торги відбудуться 23 серпня 2016 р.

«І поки мільйони гривень осідають в кишенях Львівській, Херсонській, Миколаївській, Черкаській та інших «децентралізованих еліт», ми з вами маємо: мізерні зарплати у вчителів, брак підручників, брак місць у дитячих садках і закриваються сільські школи», – резюмують в публікації.