Президент Франції Еммануель Макрон, ймовірно, накладе вето на призначення британського міністра оборони Бена Уоллеса на посаду генсека НАТО, як і будь-якого іншого представника Великої Британії чи Туреччини.

Про гнів британських законодавців і конфлікт, що назріває між Парижем і Лондоном пишуть ЗМІ, зокрейма й Daily Express. Офіційної позиції Еммануеля Макрона наразі не було озвучено.

Член Парламенту Великої Британії Ендрю Бріджен звинуватив Макрона в “англофобії, яка розчаровує”.

Інший британський депутат зауважив, що позиція Франції викликає питання у прем’єр-міністра Ріші Сунака, зазначивши, що він “бачить у Макроні друга”.

Тим часом Девід Джонс, заступник голови Європейської дослідницької групи, сказав, що “будь-хто зі справедливим розумом визнає, що мати на цій ролі представника великої військової держави – це гарна ідея”.

Тож, законодавці висловили сподівання, що новий прем’єр-міністр Ріші Сунак зможе переконати Макрона, який блокує призначення Уоллеса, змінити свою думку.

У Великої Британії, яка вийшла з Європейського союзу, але не з НАТО, є претендент в особі 52-річного міністра оборони Бена Воллеса. Велика Британія висунула свого кандидата – міністра оборони 52-річного Бена Уоллеса.

Деякі чиновники припустили, що він залишився на цій посаді, попри урядову карусель у Великій Британії, не тільки для того, щоб забезпечити стабільність у підтримці України, а й щоб збільшити свої шанси на посаду в НАТО, яку Лондон дуже хоче отримати як ще один символ своєї участі у світовій політиці після Brexit.

Північноатлантичний альянс активно обговорює зміну керівництва. Альянс очікує певна реформація на тлі російського вторгнення в Україну.

За словами заступника міністра закордонних справ Марчина Пшидача, єдиний альянс у світі, який нині здатний захистити Україну — це НАТО.

Єдиною силою, яка здатна захистити Україну в нинішніх умовах, — це Північноатлантичний Альянс.

Після Єнса Столтенберга Сполучені Штати побачили наступним Генеральним секретарем НАТО Христю Філанд. Політикиня по материнській лінії має українське коріння.

“Хоча чиновники попередили, що зараз ще рано, і дуже часто імена, які спливають першими, не витримують торгу між 30 членами НАТО, вони сказали, що у Вашингтоні з’явився один головний кандидат: Христя Фріланд, канадсько-українська заступниця прем’єр-міністра та міністерка фінансів Канади”, – пише The New York Times.

54-річна Фріланд, колишня журналістка (вона одружена з репортером The New York Times), також була міністром закордонних справ Канади.

Видання зазначає, що у неї є низка переваг: вона говорить англійською, французькою, італійською, українською та російською мовами; вона керувала складними міністерствами; вона впевнена на пресконференціях та інших публічних виступах; і вона буде першою жінкою та першим канадцем, який коли-небудь очолював НАТО.

Сполучені Штати не висувають американського кандидата, оскільки американський генерал традиційно є верховним головнокомандувачем союзних військ у Європі, але вони, зі зрозумілих причин, мають сильний голос при виборі.

Хоча європейцям ще належить об’єднатися навколо єдиного кандидата, у них теж є кілька сильних претенденток, включно з прем’єр-міністеркою Естонії Кайєю Каллас, президентом Словаччини Зузаною Чапутовою та Коліндою Грабар-Кітарович, яка була президенткою Хорватії у 2015-2020 роках, послов Хорватії у Вашингтоні та працювала в НАТО помічницею генерального секретаря з громадської дипломатії.

Чинний генсек НАТО Єнс Столтенберг складе свої повноваження восени 2023 року. На думку одного з чиновників НАТО, також можливо, що держави-члени можуть погодитися продовжити термін повноважень Столтенберга ще на один рік. Він просив продовжити термін його повноважень на два роки через війну в Україні, але йому дали один рік до вересня наступного року.